Právo být zapomenut má své hranice. Google nezruší odkazy na Guardian | E15.cz

Právo být zapomenut má své hranice. Google nezruší odkazy na Guardian

Právo být zapomenut má své hranice. Google nezruší odkazy na Guardian
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Carlos Luna CC BY 2.0 Flickr

ČTK
pav

Americká internetová společnost Google změnila své rozhodnutí o odebrání několika odkazů na internetové stránky britského listu Guardian. Neobnovila však odkazy na článek BBC. Oznámení upozorňuje na obtíže, které vyhledávač má v Evropě s realizací "práva být zapomenut".

Guardian protestoval proti odstranění odkazů na články o tom, jak fotbalový rozhodčí lhal o rozhodnutí o penaltě. Není jasné, kdo Google požádal o odstranění odkazů.

Google však neobnovil odkazy na článek BBC, který popisuje propuštění bývalého generálního ředitele banky Merrill Lynch E. Stanleyho O'Neala poté, co bylo odhaleno, že investiční banka má miliardové ztráty.

Oba případy upozorňují na nejistotu kolem toho, jak by měl Google dodržovat květnové rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, podle kterého má každý občan „právo být zapomenutý“ a vyhledávač musí na žádost lidí odstranit odkazy na články, které se objeví v rámci hledání jejich jména.

Cenzura a snaha mazání historie, tvrdí kritici soudního rozhodnutí

Kritici označují rozhodnutí soudu za cenzuru a snahu o vymazávání historie, jehož důsledkem bude, že o vymazání nepohodlných údajů budou žádat politici a zločinci. Zastánci verdiktu jej hájí argumentem, že soud vyňal ze svého rozhodnutí odkazy, u nichž právo veřejnosti na informace převažuje nad právem jednotlivce na soukromí.

Google o odstranění odkazů informoval BBC a Guardian. Obě společnosti o tomto rozhodnutí okamžitě informovaly veřejnost. To ukazuje, že požadavek o odstranění odkazu může naopak způsobit, že místo, aby daná událost byla zapomenuta, začne se o ní znovu veřejně mluvit. To by mohlo některé lidi přinutit, aby si rozmysleli, zda opravdu požádají o odstranění odkazu, píše agentura Reuters.

Cílem Googlu je ochránit spolehlivost a efektivnost svého vyhledávače. Není však jasté, jak hodnotí žádosti.

„Jejich současný přístup je zřejmě příliš širokou interpretací rozhodnutí,“ uvedla mluvčí Guardianu. „Není-li účelem rozsudku tajná cenzura vydavatelů, pak bychom měli přesvědčit Google, aby otevřeně oznámil kritéria, která využívá při rozhodování, a jak se vydavatelé mohou bránit.“

Prozatím dorazilo 70 tisíc žádostí

Google uvedl, že je zatím v procesu, kdy se učí, jak rozhodnutí realizovat. „Pro nás je to nový a rozvíjející se proces. Budeme nadále naslouchat zpětné vazbě a budeme při plnění rozhodnutí nadále spolupracovat také s úřady na ochranu osobních údajů a dalšími,“ oznámil Google v prohlášení.

Google ve čtvrtek informoval, že za měsíc obdržel od evropských uživatelů už kolem 70 tisíc žádostí o vymazání odkazů. Žadatelé musejí kromě svých identifikačních údajů poskytnout firmě internetovou adresu každého odkazu, jehož odstranění požadují, a vysvětlit, proč je tato adresa ve výsledcích vyhledávání „irelevantní, zastaralá nebo jiným způsobem nevhodná“.

Právo být zapomenut
„Právo být zapomenut“ přiznal evropským občanům Soudní dvůr Evropské unie. Stalo se tak v případu Španěla, který si stěžoval na údajné narušení soukromí v souvislosti s dražební vyhláškou na svůj opětovně nabytý dům, jež se objevila ve výsledcích vyhledávání. Rozhodnutí soudu se vztahuje pouze na vyhledávač Google, nikoli na jiné vyhledávače ani na samotné webové stránky, kde jsou příslušné „nežádoucí“ informace uloženy.

Autor: ČTK, pav
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!