Před 20 lety nalezli v Alpách Ötziho, ten stále vyvolává řadu otázek | E15.cz

Před 20 lety nalezli v Alpách Ötziho, ten stále vyvolává řadu otázek

Pokus o rekonstrukci Ötziho podoby
Pokus o rekonstrukci Ötziho podoby
• 
ZDROJ: wikimedia.org

bru, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jedinečný objev, jenž dodnes vzbuzuje pozornost nejen vědecké komunity, se podařil 19. září 1991 dvěma německým manželům, kteří se vydali na tůru v Ötztalských Alpách na italsko-rakouském pomezí. V místech věčného ledu je překvapila mrtvola - tedy přesněji řečeno zachovalá mumie - muže, který zemřel před více než 5000 lety. Ötzi, který dostal přezdívku podle svého místa nálezu, u sebe měl luk, toulec se šípy a měděnou sekeru. Našly se také zbytky bot.

O muže, kterému bylo v době smrti kolem 46 let, a byl na svou dobu kmetem, se přetahovaly rakouská a italská vláda. Nakonec při vyhrál po 15 letech Řím a Ötzi se stěhoval s Innsbrucku do Bolzana, kde je dnes vystaven. Zájem měly i desítky vědců. Postupně se objevovaly další podrobnosti z jeho života. Kolem života a smrti muže se točí řada otázek. Dlouho nebylo například jasné, co způsobilo Ötziho smrt. Určitě ale nezemřel hlady, půl hodiny před smrtí měl maso z kozorožce a obiloviny. Není ale jasné, jak dokázal maso spořádat, neměl totiž už skoro žádné zuby

Kopie Ötziho mumie Autor: wikimedia.org
Kopie Ötziho mumie ve francouzském muzeu

Až po deseti letech se podařilo objevit, že zemřel na následky poranění šípem, který jej zasáhl do levého ramena. Měl ale ránu na hlavě a byl pořezán na paži. Proč se ale poté starý pastevec vydal do hor, zůstává záhadou. Podle jedné teorie jej tam ale přenesli až po smrti, aby ho v horách mohli rituálně pohřbít.

Bolzanský patolog Eduard Egarter-Vigl si je ale jistý, že Ötzi zemřel tam, kde byl nalezen. Měl u sebe totiž řadu cenností, které by mu útočník po smrti určitě odebral, vysvětlil deníku Die Presse. Vědci nyní zkoumají Ötziho DNA. Výsledky uveřejní za měsíc.

Autor: bru, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video