Radovan Vítek hraje o Sazku. Přitom může přijít o titul z práv | e15.cz

Radovan Vítek hraje o Sazku. Přitom může přijít o titul z práv

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plzeňská práva zvládl Radovan Vítek turbo rychlostí. V indexu samé jedničky. Opravdu je takový génius?

Vedení Západočeské univerzity dlouho přemýšlelo jak právnickou fakultu, která proslula rychlostudenty a neprůhledným přijímáním zbavit šedé minulosti. „Nebudou se rušit tituly, budou se rušit diplomy, které protiprávně osvědčovaly nabytí titulu,“ nastínil náměstek ministra spravedlnosti František Korbel. Ten připravil pro rektora Josefa Průšu podklady pro správní řízení pro odebrání diplomu. Konkrétní případy nehodlá nikdo komentovat.

Podle dobře informovaného zdroje je mezi dvacítkou podezřelých držitelů i Radovan Vítek. Nejzávažnějším zjištěním je skutečnost, že Vítkovi se „podařilo“ složit zápočet a zkoušku v době, kdy byl ve vazební věznici. Radovan Vítek skončil v září roku 2004 ve vazbě. Policie ho podezírala z mezinárodního kuplířství s luxusními prostitutkami. Propuštěný byl v listopadu. Druhého října složil na plzeňských právech zkoušku. Milan Kindl, který je pod podezřelou zkouškou podepsaný se vyjádřit nemohl, dle sdělení své sekretářky je dva týdny v cizině. Už dříve ale pro Sedmičku uvedl, že jednotlivé případy nebude řešit.

„Jsem natolik staromódní, že si opravdu myslím, že učitel má své studenty chránit, a ne si budovat kariéru vymýšlením pomluv a všelijakých obvinění na kolegy a bývalé spolužáky,“ uvedl tehdy Kindl.

Geniální student Vítek

Další zarážející skutečností je délka studia. Vítek se k magisterskému studiu zapsal třetího února 2003, hned v ten samý den, podle indexu, udělal zkoušku z předmětu Teorie národního hospodářství 1. Známku velmi dobře mu podepsal Ivan Tomažič, bývalý proděkan plzeňských práv, který dostal výpověď kvůli tomu, že opsal části své dizertační práce. „Tento předmět ale končí jen zápočtem. Zkouška se dělá až po dalších třech semestrech,“ říká Petr Bezouška, v době, kdy školu po Jiřím Pospíšilovi převzal Karel Eliáš, proděkan pro studijní záležitosti.

Studium Vítek ukončil obhajobou diplomové práce, kterou vedl Miroslav Rybář, otec jeho současného advokáta. To se ale psal teprve červen roku 2005. Dva roky a tři měsíce od začátku studia. Podle Vladimíry Dvořákové z Akreditační komise ČR, která má pečovat o kvalitu vysokoškolského vzdělávání, se jedná o typický příklad rychlostudia v Plzni. „Pan Vítek byl přijat mimo běžné letní termíny přijímacích zkoušek do pětiletého magisterského studia. To zvládl za méně než dva a půl roku, přitom není nikde doloženo předchozí studium těchto předmětů na jiných vysokých školách,“ myslí si Dvořáková. Překvapený je i další zdejší vyučující Ján Matejka, který je zároveň i zástupce ředitele a vedoucím oddělení soukromého práva na Ústavu státu a práva Akademie věd ČR. „Pan Vítek musel být neuvěřitelně schopný a geniální student, a to nejenom při studiu, ale i ve schopnosti kontaktovat a přesvědčit během velmi krátké doby tolik jinak značně vytížených učitelů,“ komentuje ironicky Matejka. Státní závěrečné zkoušky z trestního a správního práva dělal Vítek 29. ledna 2005, což je podle kalendáře sobota.

V komisi, která ho zkoušela, ale nikdo z katedry trestního práva neseděl. Pod známkami je podepsaný Milan Kindl a jeho koncipient Ondřej David, který byl zapletený do zmanipulovaného konkurzu golfového hřiště v Cihelnách u Karlových Varů a vlastnil Vysokou školu Karlovy Vary. Velkou část zkoušek udělal Vítek u pedagogů, kteří museli školu po vypuknutí skandálu opustit. U většiny je podepsaný Milan Kindl, Ivan Tomažič nebo Jaroslav Zachariáš. Například u předmětu Evropská měnová unie, kde je Ivan Tomažič. „Ten za všech okolností učila Dana Bárková. Je to její volitelný předmět,“ říká bývalý proděkan Bezouška.

Raketové tempo

Neobvyklé je také nahromadění zkoušek v jeden den. „Zvláště pokud jde o předměty, které by po sobě měly spíše logicky navazovat,“ říká Bezouška. Radovan Vítek totiž v jeden den zcela běžně zvládal složit zkoušky z dvousemestrálních předmětů. Podle Vladimíra Balaše, zakladatele a prvního děkana plzeňských práv, nelze některé zkoušky a zápočty v tak krátkém časovém úseku vůbec zvládnout. Vítkovo tempo bylo přímo raketové. Během února a března zvládnul absolvovat hned dvacet předmětů. V devíti případech vedle zápočtu složil i zkoušku.

Navíc ho v drtivé většině případů vyučující odměnili známkou výborně. „Student, který studuje poctivě, je rád, když dokáže splnit povinnosti předepsané pro jeden semestr. Což jsou tak tři zkoušky,“ myslí si Balaš. Radovan Vítek tituly z plzeňských práv zatím běžně používá. Titul JUDr. má uvedený v obchodním rejstříku. Jeden z největších tuzemských boháčů navíc dlouho vystupoval jako právní koncipient u advokáta Tomáše Rybáře s platem 25 tisíc hrubého. To všechno proto, aby po rozvodu nemusel platit své bývalé manželce Evě.

Ta se Sedmičkou komunikovala prostřednictvím svého advokáta Aleše Rozehnala. „Začal studovat v době, kdy naše manželství bylo ve vážné krizi a v září roku 2004 jsme přestali vést společnou domácnost,“ uvedla Eva. Podle toho, že začal užívat titul Mgr. a následně JUDr. poznala, že fakultu dokončil. „O studijních záležitostech spolu nemluvili, ale komunikace mezi nimi byla v té době již velmi složitá,“ uvádí Rozehnal.

Harangazzo a Brázda

Vedle Vítka je mezi dvacítkou lidí, kterým chce rektorát zabavit jejich titul je podle informací Sedmičky i Jan Harangozzo. Podnikatel, který s Vladislavem Větrovcem – hlavou zločineckého gangu kolem soudce Berky – spoluvlastnil soukromou Vysokou školu Karla Engliše. Na fakultě studoval dva měsíce. To mu stačilo k zisku titulu magistr. Převzetí písemnosti o zahájení správního řízení potvrdil. „Na tento paskvil jsem písemně reagoval spolu s dalšími doplněními a to už nejméně třikrát. Podrobně jsem rektorovi popsal veškerá fakta jak o svém studiu na jiné právnické fakultě, tak i o studiu na Západočeské univerzitě,“ uvedl Harangozzo.

„Pokud univerzita následně učiní kroky, které by mne měly jakkoliv poškodit, s určitostí budu vše řešit soudní cestou,“ vzkazuje. Na seznamu jsou i bývalí vysoce postavení policisté, kteří se ohánějí tím, že jim na právech potvrdili zkoušky z předchozího studia. Například bývalý náměstek policejního prezidenta Jan Brázda, kterému Milan Kindl uznal předrevoluční zkoušky z doby, kdy studoval vysokou školu SNB. Brázda dnes pracuje jako koncipient u známého plzeňského advokáta Jaroslava Vovsíka. Dalším bývalým policistou je i Petr Martínek, který na pětileté studium potřeboval dva roky, protože se bývalé vedení spokojilo s více než dvacet let starými zkouškami z dob, kdy studoval na vysoké škole ekonomické v Sovětském svazu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video