RE/MAX: Zneužití peněz poškozuje tuzemský realitní trh | E15.cz

RE/MAX: Zneužití peněz poškozuje tuzemský realitní trh

Zneužití finančních prostředků v advokátní úschovně u realitní kanceláře Reality 21, patřící pod síť Century 21, o němž informovala televize Nova, poškozuje realitní trh ČR a oslabuje důvěru klientů. Uvedla to realitní společnost RE/MAX. Škoda, která měla vzniknout zpronevěrou advokáta Miloše Vlasáka, je odhadována na 50 milionů korun. Počet poškozených klientů údajně přesahuje 50 osob.

Stejně jako síť RE/MAX by i ostatní realitní kanceláře měly mít zavedeny postupy, které těmto situacím zabraňují. Vzhledem k tomu, že u mnoha klientů jde o celoživotní úspory, jejich ztráta může být likvidační. Případně peníze poskytla banka, které budou muset klienti je bez ohledu na tuto situaci vrátit. Společnost RE/MAX považuje tuto situaci za skutečně ojedinělou, přitom však velmi alarmující. „Klientům, kteří mají svěřené prostředky po splatnosti, doporučujeme podat okamžitě trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu zpronevěry. Toto trestní oznámení je bezplatné,“ radí v této situaci Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners spolupracující s RE/MAX. Klienti také mají podle něj právo domáhat se u soudu/v trestním řízení úhrady všech souvisejících nákladů, které jim vznikly. Jedná se zejména o úroky bance, poplatky, pokuty a další kompenzace, které mohou činit další statisíce korun.

Celkově lze odhadovat, že pokud proces vyšetřování případu i soudní řízení budou probíhat hladce, trestní řízení by mohlo být ukončeno nejdříve v řádu měsíců. „Klienti, kteří nemají finanční prostředky po splatnosti, ale mají u advokáta uschované peníze, by se také měli okamžitě obrátit na policii,“ dodává.

„Tato událost poškozuje pracně budovanou důvěru v realitní trh. Do vzdělání makléřů a souvisejících služeb, mezi něž patří i služby právní kanceláře a advokátní úschovy, investujeme ročně desítky milionů korun. Podobné kauzy by však mohly mít zcela zásadní dopad na celý realitní trh,“ říká majitel RE/MAX David Krajný.

„Jako společnost, která úzce spolupracuje s asociací realitních kanceláří, budeme jejím prostřednictvím apelovat na zákonodárce, aby došlo k legislativní úpravě a tedy větší kontrole podnikání v oblasti realit. Jsme si vědomi možných rizik, a proto jsme zavedli jako ochranu finančních prostředků klientů následující opatření, která se ukazují jako velmi účinná. Doporučuji všem realitním kancelářím v zájmu posilování důvěry v realitní trh zavést podobná opatření,“ poznamenává Krajný.

Základní parametry systému advokátních úschov společnosti RE/MAX a advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners:

a. každá výplata jakékoli částky z advokátní úschovy podléhá trojí kontrole

b. autorizace příkazu k výplatě musí být provedena současně dvěma pověřenými osobami, z nichž každá disponuje svými jedinečnými přístupovými údaji

c. každý obchodní případ (každá jednotlivá smlouva o advokátní úschově) má přirazen jedinečný vázaný účet. Po dobu platnosti smlouvy o advokátní úschově tento účet slouží jen a výhradně pro daný obchodní případ. Tímto je mimo jiné eliminováno nebezpečí záměny jednotlivých peněžních prostředků, popř. nárokování těchto peněžních prostředků jinou osobou, než která je účastníkem předmětné smlouvy

d. účastníci smlouvy tak mají okamžitý přehled o pohybech na vázaném účtu. Při jakékoli transakci na vázaném účtu zasílá banka automatickou informaci o transakci, kterou obdrží všichni členové týmu advokátní kanceláře. Informace o transakci je následně zasílána všem účastníkům smlouvy o advokátní úschově a makléři. Účastníci smlouvy tak mají okamžitý přehled o pohybech na vázaném účtu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!