Kdo je zodpovědný za masivní blackout? Pravděpodobně hned několikrát selhal státní ČEPS
Může jen jeden spadlý drát způsobit tak masivní výpadek elektřiny, jaký zažilo Česko první červencový pátek, kdy skončilo bez proudu půl milionu odběratelů a zastavila se i velká část Prahy? Nová zjištění naznačují hned několik možných pochybení státní firmy ČEPS. Do kauzy se nyní vložil s konkrétními podezřeními také šéf ČEZ Daniel Beneš. Energetický incident nebývalých rozměrů zatím přerostl v politické téma pro blížící se volby.
Krátkodobě firma ČEPS podle dostupných informací selhala tím, že nedokázala v krizový den, kdy spadl onen drát a do Česka se zároveň hrnuly masivní přetoky ze solárních elektráren v Německu, přenosovou soustavu řídit tak, aby selhání dodávek proudu zabránila nebo minimalizovala jeho rozsah.
Dlouhodobé selhání je v zanedbaných investicích do přenosové soustavy, která je vystavena čím dál větším nárokům kvůli nestabilitě dodávek z obnovitelných zdrojů. Na to upozorňuje i ministr průmyslu Lukáš Vlček, který je za ČEPS zodpovědný. Spadlé vedení V411 chtěl ČEPS podle vlastních dokumentů modernizovat a celý úsek zdvojit už od roku 2016. Zadávací řízení na tuto zakázku probíhá shodou okolností v těchto dnech.
Benešův dopis a pátrání po fatálních chybách dispečerů a analytiků
Těch selhání u ČEPS je ale víc. Vedle nezvládnutí krizového dne a zanedbaných investic vznikl také nepřesný odhad plánovaných přetoků energie ze severního Německa, které byly v osudný pátek podstatně vyšší, než ČEPS predikoval.
Na veřejnosti se o selháních ČEPS zatím otevřeně nemluví. Mezi politiky a energetiky ale už jede ostrá debata. Iniciativu převzal generální ředitel polostátní energetické firmy ČEZ Daniel Beneš. Ten v pondělí 14. července oficiální dopisem vyzval Energetický regulační úřad (ERÚ) o vyšetření příčin výpadku. V dopise upozorňuje na to, že vyjádření ČEPS k blackoutu „nejsou zcela korektní a správná“. Přidává sérii jedenácti velmi konkrétních otázek, které je podle něj potřeba zodpovědět, aby bylo zřejmé, proč ČEPS jako provozovatel přenosové soustavy nebyl schopný zabránit rozšíření výpadku na tak velkou část území.
Vyšetřování regulátora
Adresáty Benešova dopisu jsou vedle předsedy Rady ERÚ Jana Šefránka předseda vlády Petr Fiala, ministr financí Zbyněk Stanjura, ministr průmyslu Lukáš Vlček a předseda představenstva ČEPS Martin Durčák. Zjevným terčem je právě ČEPS. Všechny dotazy jdou na prošetření kroků ČEPS a jeho rozhodnutí.
ČEPS potvrdil, že dopis dostal. „Dne 14. 7. 2025 obdržela společnost ČEPS kopii dopisu předsedy představenstva ČEZ Daniela Beneše adresovaný předsedovi Rady Energetického regulačního úřadu Janu Šefárnkovi. Vzhledem k tomu, že ČEPS není přímým adresátem zmiňovaného dopisu, nebudeme se k němu dále vyjadřovat,“ říká mluvčí ČEPS Hana Klímová v oficiální odpovědi. Generální ředitel Martin Durčák odmítl Benešův dopis komentovat.
Vyjadřovat se odmítají i politici vládní koalice. Chtějí vyčkat do chvíle, než Benešovi, a tedy i jim jako adresátům jeho dopisu, odpoví šéf Rady ERÚ jako regulátor energetiky.
Seznam chyb a omylů
Benešových jedenáct dotazů i další indicie ukazují přímo na odpovědnost ČEPS. Ptá se na stav a opravy spadlého kabelu, plánovaní přeshraničních přetoků z Německa, odstavená vedení v den výpadku… Ale také na témata, která se zatím na veřejnosti vůbec neobjevila. Třeba na to, že od začátku listopadu, tedy tři čtvrtě roku, nefunguje na hranicích s Německem jeden z transformátorů PST T454, který má omezovat právě přetoky ze solárních zdrojů z Německa.
Další dotazy míří přímo na chování dispečerů ČEPS ve chvílích po blackoutu. Ptá se, proč dispečer ČEPS nekomunikoval s paroplynovou elektrárnou Počerady, která byla v takzvaném „horkém stavu“ a byla schopná velmi rychle nahradit dodávky chybějícího výkonu. Zajímá se i o to, proč dispečer ČEPS neaktivoval elektrárnu Orlík, která v té chvíli nedodávala, ale nemohla se podle něj jako rezerva využít. I další detailní dotazy míří na chování dispečerů ČEPS v kritický den.
V této chvíli se už ukazuje, jaká série událostí k výpadku přispěla. V Německu skutečně masivně svítilo a výkony solárů byly obří. Stejně jako přetoky do české sítě. V poledne, kdy došlo k přerušení dodávek, se cena elektřiny masivně propadla do záporných hodnot. ČEPS zřejmě nebyl schopný dost rychle reagovat, aby se výpadek nerozšířil. V přenosové soustavě chybějí už dlouhé roky obrovské investice, aby byla dost robustní a schopná čelit masivnímu nástupu obnovitelných zdrojů.
Předvolební reakce vlády
Otázka je, jak se v předvolební atmosféře na výpadek rozhodne reagovat Fialova vláda. Jestli se pokusí odpovědi vysedět až za volby s argumentem, že vše prověřují odborníci a Energetický regulační úřad. Nebo se naopak rozhodne vyvodit důsledky a ukázat na ČEPS a jeho selhání jako na jednu z klíčových příčin, proč se výpadek tak rozšířil. A vyvodit z toho konkrétní odpovědnost u vedení ČEPS, který patří do kompetence ministra průmyslu Lukáše Vlčka za STAN.
Už v této chvíli je zřejmé, že energetika bude jedno z velkých volebních témat. Andrej Babiš už proti vládě tento incident a nedostatečnou ochranu před přetoky z německých obnovitelných zdrojů opakovaně vytahuje. A dá se čekat, že hned po prázdninách při startu velmi krátké kampaně na říjnové volby to rozjede znovu.