Sedm pomníčků u silnic. Varují? | E15.cz

Sedm pomníčků u silnic. Varují?

Pomníčky u silnic jsou pouze vzpomínkou. Řidiče nijak nevarují, bourají dál.

Stojí za nimi zlomek sekundy, který navždy změnil životy lidí. Lemují silnice a připomínají tragédii. Řeč je o pomníčcích, které navždy připomínají to, co se na místě odehrálo. Sedmička našla sedm míst, které se nesmazatelně vryly do povědomí veřejnosti počtem obětí nebo tragickým průběhem nehody. Každý si přeje, aby podobná místa nepřibývala. Ale neděje se to. Především spousta řidičů ke snížení počtu pomníčků u silnic nijak nepřispívá.

Neubývají

Zatáčka před Běšinami bude navždy připomínat nehodu dvou aut, která si před čtyřmi roky vyžádala pět lidských životů. Shodou okolností seděli v obou autech lidé ze stejné firmy. Jedni jeli z práce, ty druhé teprve čekala. „Je to dokonale přehledný úsek. V životě by mě nenapadlo, že by se tam mohla stát taková tragédie,“ tvrdí Jindřich Jenčík.

Při fotografování pomníčku se na místě shodou okolností objevili pozůstalí jedné z oběti nehody. „Byla to moje sestra. Vracela se s ostatními z práce a těšila se domů,“ říká zdrceně žena a ukazuje na jednu z fotografií. „Nejsem odtud, ale když jedu náhodou kolem, vždy se tady zastavím a zapálím svíčku,“ dodává.

Podobným způsobem se vryl do paměti i Svrčovec, kde před dvanácti lety vyhasly životy dvou dívek. Ty zahynuly ve třídvéřovém autě, které po nárazu do stromu spadlo do řeky a obě děvčata utonula. Podobný osud si pak s sebou nese silnice z Klatov směrem do Švihova, které se začíná přezdívat silnice smrti, silnice do Mochtína se zase pyšní pomníčkem cyklisty, který zde zemřel při závodu.

Další tragickou nehodu pak připomínají pomníčky u Balkov, kde kvůli nebezpečnému předjíždění zhasl život mladého muže nebo u železničního přejezdu v Nemilkově, kde v devadesátých letech havaroval autobus. Tragickou nehodu připomíná i pomníček za Mochtínem směrem do Horažďovic, kde při nehodě zahynulo pět lidí.

Co mají tato místa vlastně symbolizovat? Vzpomínku nebo varování ostatním řidičům? Podle motoristů spíš to první. Protože dalším nehodám se tato místa nevyhýbají. „Příkladem je Dehtín a Kokšín. Co tam už bylo smrtelných nehod a spousta řidičů je stále nepoučitelných,“ tvrdí Jan Lejsek, který tudy projíždí každý den s dodávkou.

Zrušit, nebo ne?

Zrušit, nebo nechat jako varování? Tahle otázka dělí lidi na dva tábory. Přitom pomníčkům už několikrát hrozilo odstranění. Podle policie rozptylují řidiče a především některé jsou u silnic nezákonně. Pozůstalí a známí obětí dopravních nehod jsou ale jiného názoru.

„Mělo by to být hlavně varování pro řidiče, aby věděli, že daný úsek má za sebou smutnou historii a je třeba dát nohu z plynu,“ tvrdí Petr Novotný, který před třemi lety takto ztratil kamaráda. Navíc pomníčky nemusí být levná záležitost. „Obyčejný se dá sehnat do pěti tisíc korun, ale třeba ten u Běšin stál skoro třicet tisíc. Je z kvalitního kamene se zlatým písmem a s fotkami,“ říká klatovský kameník Miroslav Strnad.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!