Serge Lutens: Čaroděj z Marrákeše | E15.cz

Serge Lutens: Čaroděj z Marrákeše

Z cyklu fotografií Berlin – Paris od Serge Lutense
Z cyklu fotografií Berlin – Paris od Serge Lutense
• 
ZDROJ: Serge Lutens

Serge Lutens

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
A nyní čtěte dobře, milí čtenáři! Jen málokdy se nám podaří udělat rozhovor s někým, jako je fotograf a kosmetický vizionář Serge Lutens. Jen pár slov, ale je v nich vše...

Na co jste v životě nejvíc pyšný?

Na to, že žiji až do dnešního dne. Je to téměř představení. Po pravdě nezažívám nad touto myšlenkou nějaký pocit pýchy. Bylo by správnější mluvit o vytrvalosti, která tepe železo vůle. Já na tom nemám žádnou zásluhu. Přichází to z něčeho, co mne dalece přesahuje, neviditelného partnerství, které mne následuje ode dne, co jsem se narodil, a vytváří kostru mého talentu.

Z cyklu fotografií Berlin – Paris od Serge Lutense Autor: Serge Lutens
Z cyklu fotografií Serge Lutense s názvem Berlin – Paris

Co považujete za největší chybu, které jste se dopustil?

Nemohu považovat to, co se kdy stalo, za chybu. Byl to můj život. Pokud došlo k „chybě“, byla tak vnímána zvenku nějakým druhem okolního moralismu. Já jsem vyroben ze všeho: ze špatnosti, z dobroty, z hudby, z obrazů… A z toho jsem vytvořil něco osobního. Pro mne to nepředstavuje ani chybu, ani úspěch. Vyvracím židovsko-křesťanskou kulturu, i když mě religiózní mluva fascinuje. To všechno je za tím, čím jsem dnes.

Autoportrét Serge Lutense Autor: Serge Lutens
Mistrův autoportrét

Jaká byla nejlepší rada, kterou jste kdy dostal?

Obecně si dávám na rádce a poradce pozor a na žádnou konkrétní radu si nevzpomínám. Rada by byla jen obratem navíc. Žiju vzdálen od lidí, a tím pádem jedinými „radami“, které si dovolím přijímat, přicházejí zejména z úvah nad četbou, nad dílem.

Z cyklu fotografií Berlin – Paris od Serge Lutense Autor: Serge Lutens
Po letech strávených u Diora, kde uvedl na trh make-upovou řadu a vytvořil k ní reklamní kampaň, začal v roce 1979 spolupráci se značkou Shiseido. Inspiroval se vzhledem japonské gejši

Co momentálně čtete?

Tato otázka vám bohužel nedá žádnou představu a klíč k pochopení. Způsob, kterým čtu nyní, nemá nic společného s tím, jak jsem četl ještě před několika lety, i když ve své podstatě jde o ty samé knihy a autory: dva géniové Jean Genet a Baudelaire, Proust, Artaud pro jeho divadlo krutosti, ale i Gaston Bachelard. Způsob, jakým čtu dnes, je spojen s psaním. Čtu mezi slovy.

Proč žijete zrovna v Marrákeši?

Marrákeš respektuje mou samotu. Ta je tím, co jsem sem přišel hledat: vzdálenost ode všeho. Pozor, nezaměňuji samotu, která mi je drahá, s opuštěním a osamocením. Samota umožňuje rozluštit delikátní mechanismy, z nichž jsme každý sestaven, mechanismy mnohem komplexnější než ty nejsofistikovanější švýcarské hodinky. Marrákeš je ale také světlo vycházející ze zdejšího klimatu a úsměvu – i když může být falešný – místních lidí. Opravdový úsměv otevřených dvoukřídlých dveří.

Z cyklu fotografií Berlin – Paris od Serge Lutense Autor: Serge Lutens

Jaké jsou podle vás největší změny, které se ve světě udály za vašeho života?

Z cyklu fotografií Berlin – Paris od Serge Lutense Autor: Serge Lutens
Lutens sám sebe neoznačuje za výrobce parfémů, jeho přístup k vlastnímu řemeslu je filozofický spíše než komerční. Každý jeho výtvor je komplexní sdělení, taková zpráva v lahvi

Co je ve vašich očích šťastný život?

Slovo „štěstí“ životu hodně ublížilo. Představa žít pro štěstí je, podle mě, jedna z nejhloupějších na Zemi. Štěstí je důsledek, a nesmí se stát účelem. Nedává to smysl. Jsem šťastný, když něčeho dosáhnu, když něčemu čelím, když se stavím proti, když existuji! Položit se na lehátko s limonádou v ruce, to je blbost vmáčknutá do metru čtverečního. Nikdy bych nenechal čas, kterým disponuji, ležet ladem. Vždycky bych ho zaměstnal. Štěstí je doplněk, jehož přítomnost všichni vyhledávají. Nezapomeňme také, že i to největší neštěstí se může někdy transformovat v cestu k něčemu jinému. A zrovna právě to může být vaše štěstí!

Z cyklu fotografií Berlin – Paris od Serge Lutense Autor: Serge Lutens
Každá fotografie, která se v knize Berlin–Paris objevila, je koncipována jako malá reklamní kampaň a ztvárnění Lutensovy umělecké vize zároveň

Autor: Serge Lutens

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video