Software Autodesk pomáhá Janu Čapkovi v návrzích průmyslového designu | e15.cz

Software Autodesk pomáhá Janu Čapkovi v návrzích průmyslového designu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přední český průmyslový designér Jan Čapek využívá při tvorbě koncepčních návrhů software Autodesk Alias Design. Tento software pomohl vytvořit například návrh nového vzhledu PET láhve minerální vody Mattoni. Oznámila to společnost Autodesk, zaměřující se na oblast 3D návrhového, konstrukčního a animačního softwar.

Plastová láhev Mattoni o objemu 1,5 litru byla jednou z prvních prací, kterou Jan Čapek vytvořil kompletně s pomocí řešení Alias Design. Oproti původnímu designu se mu podařilo navrhnout láhev při zachování stejného průměru a výšky, ale s vyšší pevností a přitom o čtvrtinu lehčí, což se promítá do značných úspor za materiál.

Hlavní výzvou bylo přitom pro vytvoření nového dna láhve. To doposud nikdo z pohledu designu neřešil, vždy byl využíván unifikovaný tvar bez ohledu na celkový vzhled. „Vycházel jsem z úvahy, jak voda působí; tedy rozpínavě všemi směry, přičemž ze všeho má tendenci udělat kouli,“ popisuje Čapek. Obrys celého dna byl proto vytvořen jako polokulový, přičemž z jeho středu vycházejí jednotlivé nožičky ve tvaru proudění. Vznikl tak celkově přirozenější tvar láhve mající nepřerušenou siluetu a je „odlehčenější.“

Právě u modelování dna a nožiček, kde se muselo citlivě a přesně tvarovat s pomocí ploch, hrál software Alias Design zásadní roli. Čapek si díky němu pohrál se všemi tvary a přechody přesně tak, jak bylo potřebné a optimální. Dalším detailem bylo vymodelování dvojitého švu mezi dvěma prstenci láhve přibližně v polovině výšky. Pomocí zmíněného software dokázal Čapek také vytvořit plastiku orla, který je vygravírován v horní části láhve. Lahev Mattoni tak nyní vypadá oproti konkurenčním výrobkům jako prémiový produkt a lépe působí na zákazníky, uvádí Autodesk.

Alias Design umožnil vytvořit návrhy, které mohlo vedení firmy rychle posoudit a rozhodnout o výběru z předložených variant. Další výhodou tohoto softwaru je možnost nastavení exportu výstupů pro další návrhové nástroje a bez problémů je použít například pro přípravu výroby. Díky počítačovému modelování může dnes Čapek vytvářet přesnější návrhy, s estetičtějším vzhledem a úsporou materiálových nákladů.

Vedle vlastní práce se softwarem Alias Design se Čapek chystá vyučovat mladé adepty designu v používání tohoto softwaru na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. „Autodesk Alias Design je nástroj, který v průběhu navrhování umožňuje zohlednit nejen měřitelné, ale i neměřitelné faktory a zprostředkovat designérovi dokonalý pocit ze svého návrhu. Je to skutečný mercedes mezi designérskými nástroji – každý designér, který se chce profesionálně věnovat designu, dříve či později na Alias musí narazit,“ tvrdí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery