Stáří má člověk řešit včas, nenechat to na dětech | E15.cz

Stáří má člověk řešit včas, nenechat to na dětech

Dva roky vedla Residenci Classis v Průhonicích, zřejmě nejluxusnější zařízení pro seniory v Česku, které jde dnes do dražby. Loni v květnu Jana Machačová z místa ředitelky odešla. „Byla to dobrá myšlenka, která předběhla dobu,“ míní Machačová.

Zkrachovalo zařízení proto, že movitých důchodců je v Česku minimum?

Projekt převzatý z Kanady počítal hlavně s klienty z řad dobře situovaných emigrantů, kteří se na stáří vracejí domů. Také s restituenty. Stejně se ale kapacitu asi 120 míst dařilo zaplnit sotva z půlky.

Za nájem včetně péče platili pětatřicet tisíc měsíčně. Zdálo se jim to drahé?

Ano. Prostředí bylo možná zbytečně luxusní. Typický český senior se asi líp cítí v jednodušším útulném zařízení, pokud vůbec do nějakého chce.

Co jste nabízeli?

Jedno a dvoupokojové byty. Každý si je mohl zařídit podle svého. Rezidence měla daleko do klasického domova důchodců. Organizovali jsme výlety, pořádali vernisáže, módní přehlídky. Plusem byla záruka dožití v pěkném prostředí, i při zhoršeném zdraví. Jedno patro jsme vyčlenili nonstop ošetřovatelské péči, tam platili měsíčně kolem padesáti tisíc.

Jak důchodci využívali wellness centrum či bazén?

Minimálně, i když si vzpomínám na jeden manželský pár, který přišel jen kvůli bazénu. Filozofie bydlení stavěla na aktivních důchodcích, jenže ti soběstační žijí raději doma.

Jaké řešení radíte lidem s průměrnou penzí?

Na Západě jsou senioři zvyklí řešit stáří v předstihu a sami. Na důchod si připlácejí už jako studenti. Dokud jsou lidé ještě aktivní, měli by se rozhlédnout po vhodném zařízení a podat přihlášku, i když ji ani nevyužijí. Nedoporučuji nechat tuto starost jen na dětech.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!