Šumava? Romantické procházky i skoky z jedenácti metrů | E15.cz

Šumava? Romantické procházky i skoky z jedenácti metrů

Jednodenní výlet na Šumavu nestačí. Přijeďte alespoň na týden, tvrdí horalé.

Procházet se jako Klostermann nebo skákat jako Tarzan. To je jen zlomek toho, co v létě nabízí Šumava. Vyžití tu najdou děti i dospělí. Nebo i dospělí s duší dítěte. Vyzkoušet si všechno za jeden den je ale nemožné. Správa národního parku a provozovatelé areálů radí: „Ubytujte se na Šumavě alespoň na týden.“

Výlet mezi polomy

Jak vypadá les po řádění Kyrillu? Takovou naučnou stezku má ve své nabídce Národní park Šumava. Zhruba sedm set metrů dlouhá trasa s vyvýšenou vyhlídkovou plošinou pro patnáct lidí dovede turisty přímo do středu jednoho z polomů. Je to zřejmě jediná podobná trasa v republice. „Lidé uvidí, jak se postupně na první pohled beznadějný polom mění opět v les. Tak, jak se v přírodě bez zásahu člověka děje naprosto přirozeně,“ říká autor stezky David Poláček ze správy národního parku. Už po dvou letech od ničivého orkánu les ukazuje svoji schopnost obnovy. Vyvrácené stromy, které nechali lesníci na místě tak, jak při vichru padaly, se velice rychle přirozeně rozpadají. Mění se v biomasu, která tvoří podklad nezbytný pro vznik nového lesa. Medvědí stezka, místo, kde stála Hauswaldská kaple nebo keltské hradiště, nabízí další naučné stezky, které správa parku vytyčila. „Některé jsou jen pro pěší turisty, jiné i pro cyklisty. Tam, kam mohou lidé jen pěšky, jsou obvykle parkoviště pro kola,“ upřesňuje mluvčí parku Jana Zvettlerová. Vedle toho si Šumava zachovala i tradice v podobě nejrůznějších atrakcí. V novém Údolí u německých hranic se mohou lidé svézt parním vláčkem, na Modravě zase mají centrum dřevařství i s dílnou, kde si mohou turisté vyrobit suvenýr.

Nabízí i skok z výšky

Kdo nechce na Šumavě stát nohama na zemi, může vyzkoušet lanové centrum. To najdou turisté v Železné Rudě v areálu Nad Nádražím. Tam už také čtyři roky provozují na sjezdovce letní dráhu pro káry. „O rok později jsme postavili trampolíny a vloni přibylo lanové centrum,“ říká provozovatel Ladislav Císler. Lanové centrum je navíc dvouokruhové. První okruh vysoký jeden a půl metru je pro děti od šesti do jedenácti let a všechny atrakce jsou konstruované tak, aby v případě pádu z nejnáročnějších částí skončilo dítě v záchranné síti. Druhý okruh je vysoký zhruba jedenáct metrů a mohou na něj lidé starší deseti let. „Ten je navíc zakončen asi nejnáročnější atrakcí zvanou Tarzaní skok,“ dodávají provozovatelé. Sousední Špičák se může v létě pochlubit bikeparkem, kde i v letošním roce vznikly nové tratě. „Na vrchol Špičáku se mohou bikeři dostat i s kolem na čtyřsedačkové lanovce,“ podotýká vedoucí provozu sportovního areálu Vladimír Kasík. I když patří bikepark k vyhlášeným letním atrakcím na Šumavě, jeho začátky byly nejisté. Provozovatelé, kteří v roce 2007 postavili bikepark bez povolení ochranářů, dostali pokutu sto padesát tisíc s tím, že musí překážky a další součásti tratí odstranit. Budějovický odbor životního prostředí nakonec rozhodl, že majitelé bikepark likvidovat nemusí, vedení areálu spolu se zástupci národního parku však muselo najít společné řešení. Tím byly náhradní tratě.

Procházka po stromech

Největší šumavské lákadlo má ale teprve přijít. Chystá ho německý národní park a nabídne turistům výhled přímo z korun stromů. Jeden a půl kilometru dlouhá stezka umožní lidem vidět celý národní park. Součástí bude navíc dřevěná kopulovitá konstrukce za více než pětašedesát milionů korun. „Stavbu jsme zahájili v květnu a na konci srpna bude stezka otevřena,“ říká ředitel Národního parku Bavorský les Karl Sinner. Stezka ve stromech je dárkem ke čtyřicátému výročí založení parku, který v Bavorsku oslaví příští rok.

Chodí i tam, kam nesmí

Mezi turisty se ale najdou i „lovci adrenalinu“, kteří pod hrozbou pokuty vstupují i do míst, kam normálně lidé nesmějí. Obvykle jsou to lovci fotografií. „Pokud se chce do míst, kam turisté běžně nesmějí, vypravit fotograf, musí mít vládní výjimku. Většinou jde ale o lidi, kteří pořizují fotografie pro nějakou publikaci,“ upozorňují strážci parku. Jana Michálková z odboru státní správy k tomu dodává, že jen za vstup do první zóny hrozí tučná pokuta. „Turista, i když nic na první pohled nezničí, může dostat pokutu až dvacet tisíc korun,“ varuje. Asi největší rozruch způsobil nedovolený vstup lyžařky Kateřiny Neumannové do chráněné zóny, kde trénovala na sportovní sezonu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.