Ústečtí kariochirurgové umí prodloužit lidem život | E15.cz

Ústečtí kariochirurgové umí prodloužit lidem život

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bez jemné síťky, kterou jí ústečtí lékaři natáhli do srdce, by pětasedmdesátiletá žena do dvou let zemřela.

Unikátní operaci srdeční vady provedli minulý týden specialisté Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. „Obvyklou operaci, kdy otevřeme hrudník skalpelem, by pacientka nepřežila,“ konstatoval docent Pavel Červinka, primář kliniky kardiologie. Žena trpěla takovou dušností, že nevyšla do prvního patra. Měla nemocné ledviny a plíce, její srdeční chlopeň byla silně zúžená. Klasickou operaci by jí proto žádný chirurg v zemi neprovedl. A ona sama ji odmítala. Měla ale odvahu vyzkoušet převratnou metodu, která je nová i pro Evropu – při ní je nemocná chlopeň nahrazena novou, která se do těla vede tenkou cévkou přes tepnu v pravém třísle. Pouze v místním umrtvení a neztratila přitom víc než malý šálek krve. A za pět dnů vstane z nemocniční postele a odejde domů. Je desátým člověkem v republice, jehož život se lékařům podařilo o pár let prodloužit.
„Tímto způsobem budeme operovat pacienty, kteří by jinak umřeli,“ zdůrazňuje docent Červinka unikátnost metody a neváhá ji označit za revoluci v léčbě pacientů se srdečními vadami. Každý jeden ze sta jimi trpí, po 65. roce věku až každý čtvrtý. Stav srdečních chlopní neovlivníte, je to důsledek stáří. Celou třetinu nemocných nad 70 let už ale nelze chirurgickou cestou operovat, právě kvůli věku nebo dalším onemocněním například ledvin nebo plic. A právě těm dává naději nový zákrok. „Když nemocný člověk cítí bolest při námaze, má před sebou tak pět let života. Když je dušný, tak dva a když jeho srdce nečerpá krev jak by mělo, nepřežije rok. Pro tento zákrok vybereme pacienty, kteří mají před sebou asi dva roky života,“ říká docent Červinka. Zázrak prodloužení života je koncertem pro šest rukou a síťku ze samoroztažitelných nithinolových drátků a prasečí bioprotézu. Nová chlopeň ale přijde na 700 tisíc korun, které nemocnici pojišťovna neuhradí. Česká republika je prvním místem v Evropě, kde se srdeční chlopeň nahrazuje nekrvavou cestou. Na světě bylo dosud provedeno asi tisíc těchto operací, do USA metody ještě nepronikla. Po Praze a Hradci Králové je ústecká Masarykova nemocnice dalším místem, kde dostanou pacienti se srdečními vadami, zejména staří lidé, novou naději. Lékaři si nemohou schrupnout na vavřínech – musí operovat dál, aby získali zručnost a časem certifikaci pro severozápadní Čechy. I když nová chlopeň stojí 700 tisíc korun a zdravotní pojišťovny tento výkon nehradí, hledá nemocnice podle ředitele Krajské zdravotní, a.s., Eduarda Reichelta úspory ve vlastním rozpočtu, aby mohli pokračovat. Život tedy prodlouží v dohledné době dalším dvěma pacientům.“Váhal bych, asi bych se i bál, ale za pár let života navíc bych do toho šel,“ řekl Sedmičce Karel Nebřeza, který se léčí se srdcem už několik let.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.