Územní plán označí lokality pro mrakodrapy | e15.cz

Územní plán označí lokality pro mrakodrapy

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O chystaném novém územním plánu hlavního města Prahy, který je momentálně ve fázi veřejného projednávání konceptu, se často hovoří pouze v souvislosti s budoucím rozvojem lokalit typu některých pražských nádraží či Rohanského ostrova. Téměř na okraji zájmu jsou novinky typu stanovení maximální výškové nivelity objektů pro jednotlivá území v Praze. „Právě toto je přitom jednou ze zásadních novinek chystaného územního plánu,“ říká ředitel Útvaru rozvoje hlavního města Prahy Bořek Votava.

Nový územní plán hlavního města Prahy měl původně začít platit již příští rok. Podaří se ho do té doby schválit?

Asi těžko, to by to muselo všechno fungovat. Původně jsme sice počítali s rokem 2010, do přípravy nového územního plánu nám ale zasáhla změna 1000 a také to, že musíme v Praze dělat vlastně dva územní plány – pro samotné město a pak pro kraj Praha. Další zdržení přineslo jednání s jednotlivými městskými částmi o jejich požadavcích a případných změnách. Koncept územního plánu máme připravený a teď tady jsou určité termíny, které neovlivníme. Není to ale žádné drama, neměl by to být žádný problém, pokud bude plán schválený na podzim roku 2010 nebo na jaře 2011. Jde nám hlavně o kvalitu, ne o rychlé schválení.

Jaké jsou základní rozvojové plochy Prahy, kde očekáváte největší spory?

Samozřejmě Praha má základní rozvojové plochy, jako je například Jihozápadní město, Čakovice a další. Problémem Prahy je suburbanizace okolních vesnic. Tam se staví stovky nových domků a my musíme řešit problémy s dopravou, s růstem počtu obyvatel dojíždějících do Prahy a podobně. Lidé si koupí levnější bydlení za Prahou a my to musíme řešit. V samotné Praze se zase až tolik nových bytů nestaví. Nyní se ale lidé vracejí do Prahy a my máme samozřejmě připraveny rozvojové zóny. Jsou to však většinou ty zóny, které byly v současném územním plánu. Pak jsou tady transformační oblasti, jako jsou Masarykovo nádraží, Nákladové nádraží Žižkov, smíchovské nádraží, továrna Walter a další.

Můžete přiblížit základní novinky nového územního plánu?

Především je to prostorové a výškové rozčlenění Prahy. Bude to tak, že stavět výškové domy v městské rezervaci nebo v ochranné zóně městské rezervace zcela jednoznačně nebude možné. Pozemky v dalších částech Prahy dostanou kategorii podle typu vhodné zástavby. Jasně tedy řekneme, zda tam má být bloková zástavba (bytové domy), nebo rozvolněná zástavba (rodinné domy), nebo kombinace obojího. Bude také jasně řečeno, kolik pater mohou mít nové objekty a kolik procent zeleně v dané lokalitě musí být. Můžeme si dnes dělat simulace toho, jak bude chystaný objekt zasazený do již existujícího prostředí, a podle toho se bude přistupovat k povolování jeho výstavby.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video