V Ostravě otevřeli superpočítačové centrum

Počítačové centrum v Ostravě

Počítačové centrum v Ostravě Zdroj: IT4Innovations

V areálu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava se dnes otevřela budova Národního superpočítačového centra IT4Innovations. V budově za zhruba 200 milionů korun bude od příštího roku fungovat superpočítač, jenž má být jedním ze sta nejvýkonnějších na světě. Náklady na celý projekt Národního superpočítačového centra, které bude kompletně dokončeno v roce 2015, dosáhnou více než 2,4 miliardy korun.

„Je to klíčový milník,“ řekl rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák. V budově nyní začne instalace potřebných technologií, jako je chlazení nebo zajištění energetických zdrojů, tak aby bylo možné do ní instalovat samotný superpočítač.

Počátkem příštího roku by se do budovy měl přestěhovat takzvaný malý klastr, superpočítač Anselm, který od května loňského roku funguje v kontejnerech mimo budovu centra. Pak jej bude následovat velký klastr, hlavní superpočítač. Ten by, pokud vše půjde dobře, mohl začít fungovat ve třetím čtvrtletí roku 2015.

„Superpočítač Anselm využívají nejen naše výzkumné týmy, ale skutečně celá česká vědecká komunita i komerční sféra. Z té vědecké komunity jsou to skutečně ti nejšpičkovější čeští vědci,“ řekl ředitel superpočítačového centra Martin Palkovič. Výkon Anselmu je srovnatelný s 3900 běžnými notebooky.

74 tisíc noteboků v hlavním superpočítači

Vondrák řekl, že výkon hlavního superpočítače by bylo možné srovnat s asi 74 tisíc notebooků. Superpočítač je podle něj vlastně velká laboratoř univerzálního charakteru, kde se veškeré experimenty odehrávají na matematických modelech. „Můžete tady řešit celou řadu úloh od fyzikálních přes chemické, biochemické. My tady počítáme návrhy různých léků, které zkouší navrhnout a ověřit třeba lidé z Ústavu organické chemie a biochemie z Prahy,“ řekl rektor.

Na superpočítači se řeší také například problémy v dopravě. „Dneska vyhodnocujeme každou půlminutu 130.000 aut a jejich pozici na silnicích v České republice a na základě toho podáváme informace na Národní dopravní informační centrum, které potom říká v rádiu: tam počkáte pět minut, deset minut,“ popsal rektor. Díky počítačovým výpočtům je možné dopravní tok optimalizovat.

„Je tu celá řada úloh z oblasti aerodynamiky, proudění tekutin, plynů. Všechny tyto úlohy se řeší dneska na superpočítačích, a co je zajímavé, že můžete tyto věci zkombinovat dohromady,“ řekl Vondrák.

Součást největších superpočítačových center

Ostrava se podle něj stává součástí sítě největších superpočítačových center, jichž je v Evropě řádově 20, jsou například v Barceloně, Stuttgartu nebo Edinburghu. Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) řekl, že vytvoření Národního superpočítačového centra má význam nejen pro Ostravu a Moravskoslezský kraj, ale pro celou republiku.

V současnosti už ostravský superpočítač zaměstnává 190 z plánovaných 200 lidí. „Necelých deset procent je z ciziny a celá řada lidí se z ciziny vrací, ze Singapuru, z Dánska, z Belgie,“ řekl Vondrák. Odborníci se podle něj vracejí v podstatě proto, že Ostrava má nyní něco, co ani ve zmíněných zemích není. Dnes otevřená budova má více než 9200 metrů čtverečních užitné plochy a kromě datového sálu pro superpočítač jsou například kancelářské prostory. Po zprovoznění superpočítače bude budova částečně vytápěna teplem, jež bude samotný počítač vytvářet.