Vlajka hřmícího draka | E15.cz

Vlajka hřmícího draka

Bhutan
Bhutan
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

M. Thoma

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bhútán, idylická himálajská zemička, je též známá pod místním názvem Druk Jul, což lze volně přeložit jako Země hřmícího draka. Ten je symbolem jedné z tradic tibetského buddhismu zvané drukpa kagjü, která je v Bhútánu dominantní. Sami Bhútánci se označují jako Drukpové, tedy „Dračí lidé“.

Drak je zobrazen i na státní vlajce na žlutém a oranžovém pozadí. Žlutá barva symbolizuje královskou světskou moc a oranžová buddhistické učení a mnišskou komunitu. V tlapách drak drží drahokamy reprezentující bohatství a prosperitu a jeho vyceněné zuby symbolizují ochotu bránit zemi.

V hlavním městě Bhútánu Thimphu v hradu Tašičcho dzong, který je sídlem krále a vlády, se bhútánská vlajka každé ráno vztyčuje a večer zase stahuje. Čtvrthodinovou ceremonii před nastoupenou rotou palácové gardy řídí vysoce postavený církevní hodnostář. Ceremonie se účastní též tři mniši v historických úborech „mnišské policie“.

V dřívějších dobách se totiž v Bhútánu buddhistická církev starala i o pořádek. Dnes už je však tato instituce čistě ceremoniální. Skládání vlajky mají na starosti tři vojáci, se žlutou, bílou a oranžovou stuhou reprezentující barvu standarty. Nejlepší příležitost, jak ceremonii spatřit, je přijít do hradu v půl šesté odpoledne. V té době končí oficiální pracovní doba, stahuje se vlajka a zároveň se hrad otevírá pro zahraniční návštěvníky.

Článek vyšel v časopisu Lidé a Země

Autor: M. Thoma

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video