Výběrové řízení po Karlovarsku | E15.cz

Výběrové řízení po Karlovarsku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nového ředitele symfoniků určili politici. Odvolávali se na odborníky ve výběrové komisi, jejich názor ale pominuli.

Karlovarští radní prezentovali nového ředitele Karlovarského symfonického orchestru Zdeňka Vikora jako vítěze výběrového řízení. Členy komise byli i ředitel Severočeské filharmonie Teplice Roman Dietz a ředitel Severočeského divadla Ústí nad Labem Tomáš Šimerda, které město pozvalo jako odborníky v oboru.
„Měl jsem informace, že konkurz dopadl jinak, než jak potom rozhodla rada. Když jsem se na to ptal na veřejném zasedání zastupitelstva, primátor Werner Hauptmann odpověděl, že komise doporučila pana Vikora,“ říká zastupitel Pavel Žemlička.
„Předpokládám, že pan primátor neměl úplné informace, a respektuji také to, že rada má právo rozhodnout podle svého. Ale zajímalo by mne, proč laici, kterými v tomto konkrétním případě členové rady byli, nedali na názor odborníků. Takhle považuji výběr ředitele za čistě politické rozhodnutí,“ vysvětluje Žemlička. Dodává, že v době, kdy musí orchestr výrazně šetřit, by to neměl jednoduché žádný ředitel.
Podle zápisu z výběrového řízení skončil třikrát na prvním a jednou na druhém místě člen orchestru Šimon Kaňka, jednou na prvním a jednou na čtvrtém místě Zdeněk Vikor, rovněž člen orchestru, a jedno druhé a jedno třetí místo získal nyní již bývalý ředitel orchestru Alois Ježek.
„Vzhledem k tomu, že se město zaštiťovalo názorem odborníků, a ten byl jiný, než jak konkurz dopadl, nepovažuji to za příliš fér. V poslední době jsem musel pořád jen odpovídat na dotazy ohledně výsledku konkurzu,“ říká Dietz.
„V zápisu z výběrového řízení jsou sice výsledky, kdy první skončil pan Kaňka a druhý pan Vikor, ale nejsou tam zachycené třeba diskuse, které se kolem toho odehrávaly. Rada si s tímto rozporem nevěděla rady, proto jsme si pozvali oba pány, aby se ještě jednou prezentovali před radou města. A tam jsme se rozhodli pro pana Vikora,“ vysvětluje náměstkyně primátora pro kulturu Dagmar Laubová.
Zdeněk Vikor v současné době řeší, jak dostát podmínkám města – vejít se do o pět milionů menšího rozpočtu, snížit celkový počet zaměstnanců a zachovat stávající počet hráčů orchestru. „Podle nového organizačního řádu se dostáváme na 46,25 úvazku pro hudebníky, ale hráčů máme čtyřiapadesát. Nezbývá mi než jim upravit úvazky, především těm, kteří byli původně přijímáni na půlúvazek. Rozhodně nebudu nikoho propouštět, současný počet hráčů je už nejnižší možný. Věděl to i pan ředitel Ježek, jehož návrh na snížení počtu zaměstnanců schválili loni zastupitelé,“ popisuje Vikor.
Orchestr letos ušetří i jinde – na kolonádních koncertech. Z loňských sto třinácti jich zbude padesát.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video