Zeď není záchod pro psy, hlásají nápisy | E15.cz

Zeď není záchod pro psy, hlásají nápisy

Opravený rohový dům v Jiráskově ulici v Brně lemují cedule žádající pejskaře, aby jejich zvířata nemočila na zeď.

Zvednutá pravá či levá zadní noha a spokojený výraz. Každodenní výjev z každé brněnské ulice. Psi, které jejich majitelé ve městě venčí, si prostě nelámou hlavu s tím, kde vykonají malou potřebu. Podle Brňana Oldřicha Houšky by si ale měli hlavu lámat jejich páníčci. Proto polepil rohový dům v Jiráskově ulici, kde sídlí jeho firma, cedulemi se vzkazem pejskařům.

„Do opravy domu jsem dal miliony a teď mi na něj čůrají psi. To mi samozřejmě vadí. Vyzkoušel jsem všechno. Koupil jsem i přípravek, který měl zvířata od značkování domu odradit. Musel bych jím ale zdi stříkat pořád,“ říká Houška.

Proto umístil na stěnu domu několik cedulí. „Přečíst by si je měli hlavně psi, protože lidé číst asi neumí. Třeba svým pak páníčkům řeknou, aby je venčili jinde,“ říká s nadsázkou muž.

Zatímco Houškovi vadí to, jak vypadá jeho fasáda, někteří lidé si stěžují na zápach moči. „Hlavně v létě je to cítit. Ale ty cedule vypadají taky hrozně, takže si člověk nevybere,“ konstatuje Taťána Elblová z lékárny, která sídlí ve stejné budově.

Většina chovatelů cedule ignoruje. Nejenže neví, jak by měli psům v čůrání na zdi zabránit, ale ani to dělat nechtějí. „Je to pro ně stejně přirozené jako štěkání. Značí si tak své teritorium. Pes přece díky tomu zná své cestičky a nechává tak informaci pro jiné psy. Je to stejné, jako když lidé malují na stromy značky, aby nezabloudili v lese,“ tvrdí třeba Martin Habrůn.

Houška však ve svém boji nehodlá polevit a už vymýšlí, jakou další „zbraň“ použije. „Vyřídit pejskaře je zkrátka nadlidský úkol,“ říká Houška.

Příliš nadějí mu nedávají ani právníci. „Mohl by dát podnět přestupkové komisi, ale musel by mít důkaz třeba na videu a znát jméno majitele psa. I tak by byl ale výsledek nejistý,” soudí advokátka Věra Žurková.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!