Konec transferu ruského plynu přes Ukrajinu. Kdo jsou vítězové a poražení?

Zdroj: Profimedia

Po několika dekádách v Evropě končí ruský plyn přepravovaný přes Ukrajinu. Kyjev po třech letech od začátku ruské vojenské invaze zavřel své tranzitní kohoutky a řada evropských zemí se tak musí shánět po novém dodavateli. Kdo na nové realitě nejvíc vydělá a komu ublíží? 

Celý článek je převzatý z INFO.CZ

Konec. S posledním dnem minulého roku vypršela tranzitní smlouva o přepravě ruského plynu skrze Ukrajinu do Evropy, který touto cestou mířil zejména do Maďarska, Rakouska a na Slovensko. 

Po třech letech od zahájení války Ruska proti Ukrajině jde o zásadní změnu v dodávkách této klíčové komodity, která historicky stála za vzestupem evropského průmyslu. 

VIDEO: Ficův novoroční projev: Promluvil o plynu i Ukrajině

Video placeholder
Ficův novoroční projev: Mám největší radost, že vůbec žiju. Promluvil i o plynu, Ukrajině a drastických dopadech • Facebook - R. Fico

Do budoucna se bude ruský plyn na starý kontinent dostávat už jen dvěma cestami přes Turecko a na tankerech coby LNG; od roku 2027 by se Evropa chtěla od ruského plynu odstřihnout kompletně. 

Konec přepravy ruského plynu přes Ukrajinu je v první řadě symbolem – země už tři roky vede s Ruskem válku o vlastní přežití, zároveň však tranzitem ruského plynu pomáhá financovat kremelskou vojenskou manšinerii. To je také důvodem, proč ukrajinský prezident pětiletou tranzitní smlouvu neprodloužil. „Ukrajina nebude podporovat žádné dohody, které by generovaly příjmy pro Rusko,“ uvedl Volodymyr Zelenskyj.

Většina evropských zemí byla na zastavení dodávek připravena a včas si našla alternativní dodavatele. To platí i pro Česko, kde podle ministerstva průmyslu žádné komplikace nehrozí. Nejvíce je zasažené Slovensko, které své dodavatele plynu včas nediverzifikovalo a teď musí narychlo hledat alternativní dražší dodavatele. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!