Martin Čaban: Válka a umění
Cílem této snahy je oddálit vypuknutí třetí světové války alespoň do okamžiku, kdy Miloš Zeman Svatou zemi opustí, aby bylo možné vyhlazení poloviny planety svést i na něco jiného než na jeho diplomatický fištrón. Zápisník si však položil klíčovou otázku: Co tak strašného Palestinci Zemanovi udělali?
Po důkladné kulturologicko-teologicko-filozofické komparativní analýze jsme odpověď našli. Příčinou nepřekonatelného antagonismu obou entit je skutečně fundamentální, ba přímo paradigmatická opozice v otázce chlastu.
Kauza metelesku blesku
Ale abychom se věnovali také podstatnějším věcem, než je mír kdesi na dalekém Blízkém východě, musíme zaujmout stanovisko k zásadnímu domácímu sporu, pro nějž se vžilo (nebo brzy vžije) označení „kauza metelesku blesku“.
Zápisník stojí plně na straně Zdeňka Svěráka, který se chce z titulu autorských práv soudit s Tomášem Úlehlou, jenž tuto kvazirumunskou frázi užil ve volební hymně uskupení Hlavu vzhůru. Bez ohledu na to, zda má fráze původ v moravštině či estonštině, jak tvrdí Svěrákovi odpůrci, cítíme, že Úlehla by si za svůj uširvoucí výplod nějaký trest zasloužil.
A protože svoboda uměleckého projevu platí, co se dá dělat, i pro politiky, byla by přiměřeně tučná pokuta za porušení duševního vlastnictví vcelku adekvátní sankcí. A také upomínkou panu Úlehlovi, aby napříště věnoval „asi dvě minuty“ svého času čemukoli, jen ne umělecké činnosti.