Evropský tisk je českým „ne“ paktu překvapen | E15.cz

Evropský tisk je českým „ne“ paktu překvapen

Petr Nečas
Petr Nečas
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Komentáře v německých i francouzských médií vyjadřují překvapení, že se Česko na summitu Evropské unie nepřipojilo k paktu o rozpočtové kázni. Některé poznámky novinářů v Británii, která se na summitu podle očekávání také ke smlouvě nepřidala, pak postoj Prahy spíše oceňují.

„Summit EU se shodl na fiskálním paktu, který předepisuje dluhovou brzdu a automatické sankce proti rozpočtovým hříšníkům. Jen Velká Británie a překvapivě Česko se nepřidaly,“ shrnuje výsledek pondělních jednání berlínský deník Der Tagesspiegel a stejnou poznámku k postoji Prahy mají i další německé listy. Odlišil se pouze ekonomický Handelsblatt, který ho glosoval titulkem „Britové a Češi odpískali fiskální pakt“.

Prosazení paktu považuje Financial Times Deutschland za symbolické vítězství německé kancléřky Angely Merkelové. „Schválení smlouvy je pro Merkelovou úspěch. Původně tlačila na změnu oficiálních unijních smluv, což ale zablokoval britský premiér David Cameron. Na prosincovém summitu EU byl proto rozpracován fiskální pakt. Jeho hodnota je ale především symbolická,“ relativizuje ekonomický list význam smlouvy o rozpočtové kázni, kterou má 25 členských států EU podepsat na začátku března.

Francouzský tisk chválí Polsko za kompromis, postoj Česka příliš nechápe

Německá kancléřka Angela Merkelová vyhrála svou sázku, když dosáhla toho, že se většina partnerů zavázala k přijetí takzvaného „zlatého pravidla“, které nutí země eurozóny k sestavování v podstatě vyrovnaných či přebytkových rozpočtů. V totmto duchu píší i francouzská média.

„Na poslední chvíli však včera večer český premiér nedodržel slovo a odmítl se připojit (k paktu),“ napsal ekonomický deník Les Echos. „Proč to, co bylo přijatelné v prosinci, již není přijatelné dnes?“ cituje francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho deník Les Echos.

List přitom ocenil, že Polsko přijalo kompromis, že nečlenové eurozóny budou zvány na její summity, ale ne na každý, jak Varšava chtěla. Paříž byla původně proti jakékoli podobné účasti.

Zatímco odmítavý postoj Británie se očekával, tak odmítnutí České republiky překvapilo, zdůraznil deník Le Figaro. Británie odmítla připojení k dohodě již dříve, ale v pondělí se na poslední chvíli „stáhla“ i Česká republika, uvedl také server rozhlasové stanice RFI. Deník Le Monde a další francouzská média se pozastavují nad „ústavními důvody“ a „těžkostmi s ratifikací“, kterými podle Paříže český premiér vysvětlil své rozhodnutí.

BBC vidí za odmítnutím Klausův vliv

Britská stanice BBC si vysvětluje postavení se Česka po bok Británie tím, že euroskeptický prezident Václav Klaus není asi ochotný dohodu podepsat.

České veto dohodě podpořilo britského premiéra Davida Camerona, zní titulek článku k pondělnímu summitu EU na serveru deníku The Times.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video