Glosa Adély Čabanové: Méně číslic, více zodpovědnosti | E15.cz

Glosa Adély Čabanové: Méně číslic, více zodpovědnosti

Adéla Čabanová

Adéla Čabanová

Mnoho mladých lidí nevyužívá možnost jít poprvé k volbám. Před několika dny vyšla zajímavá publikace pro ty, kdo se tomu diví. 

Mnoho mladých lidí nevyužívá možnost jít poprvé k volbám. Před několika dny vyšla zajímavá publikace pro ty, kdo se tomu diví. Je to zpráva školní inspekce a vyplývá z ní mimo jiné, že většina škol žáky nechá rozhodovat nanejvýš o tom, jestli si do třídy pověsí modrou nebo zelenou nástěnku a kam pojedou na výlet. A učitelé si libují, jak se děti pěkně podílejí na chodu školy.

Výuka občanské výchovy má mezery, neučí respektu ke kulturním odlišnostem

Škola je pro většinu lidí prvním každodenním kontaktem se „systémem“. Učí se v ní, jak funguje společenství lidí a co se od jeho členů očekává. Potřebujeme zodpovědné lidi, kteří umějí kultivovaně argumentovat, zvážit, co je prospěšné a důležité, a dovedou nést důsledky svých rozhodnutí. Velká část škol místo toho učí, že je třeba hlavně poslouchat, že člověk sám nic podstatného neovlivní. A když se někomu něco nelíbí, tak si může leda zanadávat s kamarády, protože o důležitých věcech rozhodují ti nahoře.

Čeští školáci se v matematice dostali do světového nadprůměru

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!