Glosa Jany Havligerové: Rekordy jsou na draka | E15.cz

Glosa Jany Havligerové: Rekordy jsou na draka

Jana Havligerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Hospodaření státu kráčí od rekordu k rekordu, ten aktuální představuje v rozpočtu přebytek ve výši 98,3 miliardy korun. A úřad ministra financí se už zase pochvalně bije v hruď.

 To jsme ale kabrňáci, při výběru daní nám už pomalu neuteče ani myš. Ale nenechte se mýlit. Ani nový rekordní výsledek neznamená žádný zlom, žádný převratný pohyb vpřed. Naopak, jedná se o setrvalý stav. Úspory žádné, jen ty plynoucí z faktu, že vláda neinvestuje, neb v podstatě nemá do čeho.

Prakticky stojí i platby na projekty spolufinancované z evropských fondů. Celkové výdaje státu v říjnu v celoročním srovnání klesly bezmála o 58 miliard korun. Navíc k novému rekordu přispěly i některé účetní operace. Například část dotací na školství určených pro kraje a obce letos stát vyplatí až v listopadu, zatímco loni tak učinil už v říjnu.

A naopak do státní pokladny připluly o měsíc dřív než loni dividendy státem spoluvlastněných podniků. Takže opatrně. Některé rekordy jsou na draka.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.