Komentář Bohumila Pečinky: Vláda od čtvrtka do čtvrtka | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Komentář Bohumila Pečinky: Vláda od čtvrtka do čtvrtka

Komentář Bohumila Pečinky: Vláda od čtvrtka do čtvrtka
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ČTK
Bohumil Pečinka

Bohumil Pečinka

Předminulý týden ve čtvrtek byla ukončena jednání o vytvoření koaliční vlády mezi ANO a ČSSD. Obě strany se dohodly na programu, ale předseda ANO Babiš odmítl sociálním demokratům dát ministerstvo vnitra jako garanci, že jeho trestní stíhání nebude manipulováno. A tím to skončilo. Minulý čtvrtek oznámilo širší vedení ANO, že se rozhodlo opět zahájit jednání s ČSSD o nové vládě. „Ve finále jsem se nakonec podvolil většině výboru a hlasoval jsem pro,“ prohlásil následně Andrej Babiš. A tím to znovu začalo.

Mezitím (od čtvrtka do čtvrtka) probíhala intenzivní jednání mezi hnutím ANO, Okamurovou SPD a komunisty ohledně vzniku menšinové vlády ANO s podporou zbylých stran. Ještě minulý čtvrtek večer Tomio Okamura tvrdil, že na 95 procentech věcí existuje programová shoda a že se jeho strana bude nějak podílet na vládnutí. Pak se Andrej Babiš „podvolil“ většinovému názoru vedení ANO a bylo zase po vládě.

Nakonec jediným vítězem obou čtvrtečních rozhodnutí byl komunistický předseda Filip, který avizoval, že podpoří Babišovu vládu jak s ČSSD, tak s Okamurou. Tuto sobotu má KSČM sjezd a po nejhorším volebním výsledku za posledních sto let musí Filip delegátům nutně přinést dobrou zprávu ve stylu: vše odpuštěno, jsme opět v salonech, a ještě dostaneme místa ve správních a dozorčích radách.

A teď galerie poražených. Máme tu jednoho nedobrovolně podvoleného (Babiš) a dva zesměšněné (prezident, Okamura). To jsou přesně typy politiků, kteří se s tím nikdy nesmíří. Co to může vyvolat?

„Koupím si, co budu chtít.“ Uplynuly tři roky od průlomového interview s Babišem

„Být podvoleným“ není pro Babiše obvyklý postoj. Rozhodně nebude dlouhodobý. Babiš udělal to, čemu se říká úkrok stranou. Když viděl, že většinový názor výboru ANO je proti spolupráci s SPD, přidal se na stranu většiny. Nyní si mírnou rebelii širšího vedení ANO vyhodnotí a hlavní názoroví oponenti, jak je zvykem, za to dříve či později zaplatí.

Nadcházející jednání s ČSSD ho stavějí do mnohem horší pozice, než ve které jednání poprvé ukončoval. Tehdy stačilo nabídnout tři ministerstva plus vnitro. V závěru ANO nabídlo pět rezortů bez vnitra. Aby vrátil ČSSD k jednacímu stolu, bude Babiš muset nakonec to vnitro dát a k tomu ještě minimálně pět ministerstev. Následně tato sestava musí projít vnitrostranickým referendem v ČSSD. Do značné míry ho bude mít ve svých rukou opět Babiš. To, jaké dá v koaliční smlouvě ČSSD záruky a nabídky, rozhodne o výsledku hlasování sociálních demokratů.

A nakonec jsou tu dva úplně ztrapnění politici – prezident Zeman a Tomio Okamura. Miloš Zeman se celý týden na adresu vlády ANO s ČSSD vyjadřoval tak, že je prakticky vyloučená. Souběžně s tím Okamura dával veřejnosti najevo, že ve vládě strašně chce být. Výsledkem je velké nic a oslabená pozice obou. V téhle podivné povolební hře Andreje Babiše však není vyloučeno, že se do hry opět vrátí. Ring je volný.

Autor je komentátorem týdeníku Reflex

Komentář Martina Čabana: Střez se vlídného prezidenta

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!