Komentář Martina Čabana: Blábolení místo programu | E15.cz

Komentář Martina Čabana: Blábolení místo programu

Komentář Martina Čabana: Blábolení místo programu
Lubomír Metnar a Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ČTK

Martin Čaban

Bylo by zajímavé vědět, který z notoricky známých citátů T. G. Masaryka se Andreji Babišovi honil hlavou, když před jmenováním své vlády pietně postával nad lánským hrobem prezidenta Osvoboditele. Tak třeba: „Podstata demokracie je v administraci a samosprávě. Demokracie není panování.“ Ten to asi nebyl. K novému premiérovi by sedělo spíše „Dělej, pracuj, dokud tvé minuty plynou“. To už je skoro jako neblábolit a makat.

Důležitější jsou však jiné věci. Není obvyklé, že v den jmenování vlády nevíme vůbec nic o jejím programu. Výhodou dosavadních koaličních vlád bylo mimo jiné to, že před vznikem vlády samotné se podepisovala koaliční smlouva.

V ní byly obvykle alespoň základní programové priority. A pokud byla vzájemná důvěra partnerů dostatečně nízká, pak pro jistotu prakticky celý program budoucí vlády. Místo toho máme dnes s novou vládou jen příslib programového prohlášení do neděle a spoustu prázdných výroků, snad by bylo možné říci i blábolení nového premiéra.

Komentář Roberta Maleckého: Bez důvěry a bez starostí

Ten na jedné straně hřímá, že vůbec nechápe, jak chtějí ostatní strany prosazovat svůj program z opozice. Na druhé straně slibuje, že jeho kabinet chce být vládou pro všechny a všem stranám chce ve vládním programu nabídnout něco z jejich předvolebních slibů. Tak si vyberte.

Dozvídáme se, že nová vláda určitě musí udělat penzijní reformu, což je nepochybně pravda. Ale žádný plán není na stole, není dokonce ani ve volebním programu hnutí ANO, tím méně je k nalezení ve vizionářské knize šéfa hnutí ANO. A není snad potřeba připomínat, že na penzijní reformě si naposledy vylámala zuby většinová koaliční vláda s důvěrou Poslanecké sněmovny, která svůj plán pilovala mnoho měsíců.

Fischer: Za mizerné platy může Zeman, Babiše bych premiérem nejmenoval

Že z něj nakonec zbylo mrtvě narozené dítě, které vláda Bohuslava Sobotky chvíli po svém nástupu definitivně pohřbila, je známá věc. Je na tom ale dobře vidět, že penzijní reforma skutečně není něco, co by se dalo při sebelepším „makání“ udělat silou a hned.

Českou politikou nehýbe jen jmenování nové vlády, blíží se prezidentské volby. Vše o nich najdete zde >>>

Stejné je to s Babišovým neustálým opakováním estonské inspirace v otázkách e-governmentu. Zní to dobře. Ale ministryně financí prohlásila, že její prioritou je možnost vyplnit daňové přiznání on-line – což lze celkem pohodlně udělat už dobrých 12 let, možná déle. To pak nevypadá, že by všichni ministři byli naladěni na stejnou vlnu a drželi prst na tepu technologických změn.

Komentář Petra Koubského: Bitcoiny a klid

Do toho Babiš jedním dechem přiznává, že ve státní správě je osm tisíc různých IT systémů, vesměs vzájemně nekomunikujících. Jak tuto džungli proklestit, aniž by při tom vypadly systémy výplat důchodů nebo všemožné registry a rejstříky, Babiš opět ani náznakem neříká.

Nová vláda nemá program, má však už marketingovou značku – je to Vláda pro lepší Česko. Ve srovnání třeba s Čalfovou „vládou národní oběti“ je to celkem optimistický název. Zatím je ale těžké se zbavit pocitu, že pod tím hezkým obalem se skrývá velmi chabý a veskrze nevábný obsah.

Komentář Martina Čabana: Babiš a druhá prezidentská vláda
Komentář Michala Skořepy: Evropské firmy leniví. Čeká to i ty české?
V otázce migračních kvót už Evropská unie Česko nepřehlasuje, řekl Babiš

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!