Komentář Martina Lobotky: Problém jménem Elon Musk | E15.cz

Komentář Martina Lobotky: Problém jménem Elon Musk

Elon Musk
Elon Musk
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Martin Lobotka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tři týdny poté, co Elon Musk ohlásil na Twitteru svůj záměr stáhnout Teslu z burzy, je zase všechno při starém. Koncem minulého týdne totiž volatilní šéf volatilní automobilky prohlásil, že Tesla přece jenom zůstane veřejně obchodovanou společností. 

Nyní totiž, na rozdíl od chvil před třemi týdny, má zase jednou za to, že zůstat na parketu „je pro Teslu lepší cesta“. Já mám zase za to, že vůbec nejlepší cesta pro společnost, a to jakoukoli, je nemít v čele šéfa, který skrze Twitter pouští do světa každý týden jinou zprávu.

Lehce odbočme – z hlediska problémů Tesly je úplně jedno, zda na burze je, nebo není. Musk se, pravda, snaží hlásat, že největší trable jeho firmě působí investoři spekulující na pokles ceny akcií, což prý firmu ruší při práci. Problém je ale úplně jinde. Pomiňme to, že zmínění spekulanti mají dobrý důvod být nejpozornějšími z investorů, protože na rozdíl od akcionářů je jejich potenciální ztráta neomezená.

Potíže Tesly by ale přece nezmizely jen proto, že už by nebyla na veřejném trhu. Negativní cash flow. Produkční problémy a neschopnost zvyšovat produkci. Opožděné dodávky vozidel. Vysoká chybovost – podíl vozidel opouštějících linku, aniž by vyžadovala další zásah, je hluboko pod dvaceti procenty, zatímco u jiných automobilek je často kolem 80 procent. Výtky analytiků UBS ohledně špatného finálního zpracování aut stojících bezmála 50 tisíc dolarů. To jsou všechno trable, které po odchodu z burzy nikam nezmizí.

Ba co víc, institucionální investoři financující odchod by nejspíš nebyli k těmto problémům tak přezíraví jako spousta drobných investorů, pro něž je akcie Tesly spíše symbolem budoucnosti než chladným obchodním artiklem. A není důvod očekávat, že třeba saúdští ropní magnáti, o kterých Musk mluvil jako o těch s otevřenou peněženkou, by byli tváří v tvář ztrátám a vizionářovým twitterovým excesům shovívavější než burzovní spekulanti.

Pokud něco poslední tři týdny jasně ukázaly, pak to, že samotný Musk je pro Teslu mnohem více závazkem než aktivem. Jak jinak hodnotit šéfa firmy, který ohlásí na sociální síti záměr zmizet z burzy, aniž by to s kýmkoli uvnitř nebo vně firmy konzultoval. A který tím na sebe a na firmu přivolá rizika spojená s hněvem regulátorů a soudními spory s investory. A který pak za tři týdny vyhlásí, že odchod z burzy by vlastně byl příliš „časově náročný a rozptylující“. A který tři týdny po explozivním tweetu zjistí, že „struktura“, kterou měl na mysli, by asi „neprošla přes regulátora“. A který v interview evidentně připravujícím půdu pro obhajobu před regulátorem vykládá, že bere léky na insomnii, občas rekreačně drogy a že je přepracovaný.

Ve světle skandálů posledních měsíců (obvinění britského záchranáře z pedofilie, arogantní ignorování dotazů analytiků a dalších) jsou to už vážně poslední kapky. Představenstvo Tesly by mělo zasáhnout, než bude pozdě.

Autor je hlavním analytikem společnosti Conseq

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video