Komentář Michala Stupavského: Pasivní investování je nebezpečný sport | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Komentář Michala Stupavského: Pasivní investování je nebezpečný sport

Komentář Michala Stupavského: Pasivní investování je nebezpečný sport
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Reuters
Michal Stupavský

Michal Stupavský

Mezi investičními produkty jsou v poslední době hitem burzovně obchodované fondy, jinak nazývané ETF neboli exchange-traded funds. Jejich princip spočívá v tom, že správce ETF se snaží kopírovat některý z burzovních indexů. Asi nejrozšířenější jsou ETF na americký akciový index S&P 500. Existují už ale také podobné fondy mířené na dluhopisové indexy či zlato.


Zastánci těchto fondů mají jeden hlavní argument – oproti aktivně řízeným fondům jsou zde mnohdy výrazně nižší poplatky za správu. Díky této nákladové efektivitě ETF občas výkonností skutečně překonávají fondy klasické. Nižší poplatky plynou z toho, že portfolio manažer pouze nakupuje či prodává akcie z indexu s přesně danými váhami, čímž to pro něj v podstatě končí, necháme-li stranou standardní řízení likvidity. Správce ETF neplatí nákladný analytický tým, který v případně klasických aktivně řízených fondů kontinuálně analyzuje stovky či tisíce akciových titulů a podhodnocené nakupuje a nadhodnocené prodává. Proto také platí, že filozofie správy ETF a klasických fondů se liší jako den a noc.

Podle mého názoru představují ETF pro zdravé fungování kapitálového trhu obrovský problém. Vytrácí se v nich totiž zásadní princip cenotvorby (price discovery), neboť ETF na podhodnocenost či nadhodnocenost jednotlivých akciových titulů vůbec nehledí. Přitom by na kapitálovém trhu mělo platit, že kvalitní a levné akcie by měly jít nahoru a naopak nekvalitní a drahé tituly dolů. Kapitálový trh dává tímto mechanismem manažerům korporací najevo, jestli řídí své firmy správně a efektivně v zájmu akcionářů a dalších zainteresovaných, nebo nikoli. 

Komentář Jakuba Seidlera: Čerti na zdi trhu práce

Navíc platí, že ETF nakupují index jenom přibližně. Zaměřují se především na největší a nejlikvidnější tituly, naopak menší společnosti často opomíjejí. Dochází pak k tomu, že velké společnosti mají tendenci být jako celek nadhodnocené, zatímco malé podhodnocené. Pro malé společnosti to může představovat problém, protože pro svůj rozvoj a růst často potřebují velké objemy nového kapitálu. Pokud je cena jejich akcií nízko, implicitní náklady na financování vlastním kapitálem jsou zvýšené a mohou společnost od jeho emitování zcela odradit.

Negativní názory na ETF nejsou nijak ojedinělé. Před nedávnem dal agentuře Bloomberg rozhovor Michael Burry, investor a protagonista knihy Big Short o jeho úspěšných sázkách na splasknutí hypoteční bubliny v roce 2008. Prohlásilže na trhu pasivního investování vidí podobné problémy jako před krizí na trhu instrumentů navázaných na hypoteční úvěry.

Autor je investičním stratégem společnosti Conseq


 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!