Komentář Petra Peška: Kampaň smrdí od hlavy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Komentář Petra Peška: Kampaň smrdí od hlavy

Petr Pešek

Petr Pešek

Zátah kolem výběru výběrčích mýtného, při němž došlo i na Jaroslava Faltýnka, radost Andreji Babišovi nepochybně neudělal. Nejenže mu trochu zkazil dobrý dojem z návštěvy USA, ale také vrhl nepříjemné světlo na jeho „protikorupční“ hnutí. A hlavně jej postavil před nelehké dilema – co s prvním místopředsedou ANO, šéfem poslaneckého klubu a pravou rukou už od dob Agrofertu?

Něco může napovědět debata ve sněmovně, ale nějaké rozuzlení – či snad rituální stranická poprava – nejspíš nehrozí. Ostatně výmluvná jsou poslušná vyjádření členů klubu ANO stejně jako sice lehce káravá, nicméně výsledek předjímající slova Andreje Babiše: „Jsem přesvědčen, že z toho pan Faltýnek vyjde s čistým štítem.“ Takže zatím to vypadá nanejvýš na další lehké kočkování s ministrem dopravy Danem Ťokem, snahu koaličních partnerů si to užít a pokus opozice v tom premiéra a jeho hnutí řádně vymáchat.

Jak známo, Jaroslav Faltýnek je pro Babiše důležitý. Ve sněmovně udržuje disciplínu v poslaneckém klubu, vyjednává podporu u ostatních stran, v čele zemědělského výboru bdí nad „správnou“ agrární politikou. A především je se šéfem hnutí ANO ve vědomí voličů spojen natolik, že jeho pád by ušpinil i Andreje Babiše.

Pak je tu samozřejmě druhá varianta, kdyby se kauza vyvinula pro Faltýnka natolik závažně, že by jej jeho stranický šéf obětovat musel. Podezření z ovlivňování antimonopolního úřadu by byla přece jen silná káva. Což ale zatím na základě dosavadního vývoje a toho, co víme, není zdaleka jisté. Když si přesto zaspekulujeme, představit si lze například Faltýnkovo formální odstoupení z čela poslaneckého klubu (samozřejmě při zachování reálné moci).

Faltýnka vláda jednáním o mýtu nepověřila, tvrdí exministr Jurečka

Svou roli sehraje i to, jak Andrej Babiš naloží s podivnostmi, které se zatím kolem celého případu objevily. S načasováním jeho zveřejnění, s doprovodnou kauzičkou týkající se Faltýnkova syna, s únikem informací z povolení k domovní prohlídce včetně úryvků odposlechů. A právě to poslední je mimořádně důležité. Je tu zcela evidentní snaha celý případ v médiích přiživovat a vytvářet na Jaroslava Faltýnka – potažmo na Andreje Babiše – výrazný tlak. Pokračující úniky informací jsou znepokojivé – a je fuk, koho se zrovna týkají.

Celé to může být začátek dalšího tažení olomouckého státního zastupitelství proti představitelům moci, jak jsme to již zažili u přestřelené kauzy Nagyová. Jakkoli nás vrchní státní zástupce Ivo Ištvan v rozhovoru pro ČRo ujišťuje: „My nevnímáme nic, my přece konáme.“ Začne konat i Andrej Babiš?

Komentář Martina Čabana: Babiš na dvou frontách
Kdo je sportovní boss Černošek? Kapsch posílal peníze na jeho tenisové turnaje
Mýtná kauza nemohla skončit jinak, říká o zásahu policie exministr Prachař
Kaufland je bez šéfa. Kaudewitz skončil na hodinu
„Stínový ministr dopravy“ Faltýnek ztrácí vliv
Dojemné příběhy džihádistek maskují krutou skutečnost, říká reportérka Markéta Kutilová
Vznik Československa zatěžují stále živé lži o utrpení pod Rakouskem, říká historik Jiří Rak
Ivan Pilip: Budoucnost republiky dávno není ve velkých továrnách
Soumrak jumbo jetů. Prohlédněte si „hřbitov“, kde stará letadla končí

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!