Dveře na Harvard máme otevřené | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Dveře na Harvard máme otevřené

Dveře na Harvard máme otevřené
Je utopií vzdělání dostupné všem? Vedoucí projektu edX profesor Ananat Agarwal.
• 
Jaroslav Denemark

Jaroslav Denemark

Napadlo vás někdy studovat na univerzitě v Americe, Číně, Japonsku či snad v Kanadě? Možná jste od tohoto rozhodnutí upustili kvůli financím, možná vás na školu nepřijali. Svůj „harvardský“ sen si i přesto můžete splnit. Třeba hned po dočtení tohoto článku, a dokonce zadarmo.

Vše začalo před třemi lety, kdy se akademici z MIT (Massachusetts Institute of Technology) a Harvard University shodli na tom, že stávající forma vzdělávání potřebuje nový impuls. Vytyčili si přitom nesnadný cíl. Výuku chtěli dopřát co největšímu počtu studentů, ale zároveň zachovat vysokou kvalitu a efektivitu.

Rozhodli se tedy pro experiment. Tým lektorů z MIT vedený profesorem Anantem Agarwalem (nynějším ředitelem projektu) rozjel internetový kurz o obvodech a elektronice pod záštitou massachusettského institutu. A dočkali se nečekaného úspěchu. Online seminář přilákal přes 155 tisíc studentů ze sto šedesáti dvou zemí světa. Zrodilo se edX. Projekt, který svým rozsahem nabízených kurzů a spolupracujících univerzit nezná obdoby.

Spolužáci z Tokia nebo Paříže

Princip je jednoduchý. Do svého internetového prohlížeče zadáte stránky edX, zaregistrujete se, v nabídce kurzů si vyhledáte ten, který by vás mohl zajímat, klik sem klik tam a již jste třeba uprostřed výuky profesora z University of Berkeley o fyzice kybernetiky.

Projektu edX se zúčastní více než dvacet jedna zemí světa, z nichž byly ke spolupráci přizvány právě nejprestižnější univerzity. Na výběr je z více jak pěti set oborů, v rámci nichž se vyučuje přes dvanáct set kurzů. Certifikát o úspěšném dokončení studia si ve své pracovně může pověsit již čtyři sta tisíc absolventů. Tolik k číslům.

Programování, britská literatura i matematika ve sportu

Zakladatelé inovativního portálu slibují, že edX nabízí naprosto novou dimenzi výuky. Rozdílné přednášky jsou vyhledávány dobrovolně a podle vlastního uvážení studentů. Je tedy nasnadě konstatovat, že motivace k novému vědění pramení již z pouhého zájmu – nikdo vás k ničemu nutit nebude, je to jen váš kurz, vaše vzdělání a váš certifikát. Kurzy nabízejí velice moderní učební pomůcky jako 3D virtuální modely, interaktivní chemickou či biologickou laboratoř, videa renomovaných vědců a profesorů z partnerských univerzit apod.

Zatímco tisíce lidí plní své hlavy novými znalostmi během studia na internetu, moudré hlavy v edX napadlo využít informační potenciál této masy studujících. Díky evaluacím, feedbackům, dotazům i podnětným připomínkám ze strany uživatelů se snaží profesoři zdokonalovat nejen edX, ale své poznatky a zkušenosti předávají běžným univerzitám a středním školám.

Studium dostupné opravdu pro všechny?

Bohužel nic není tak růžové, jak se zdá, a byť se edX prohlašuje za „non-profit organisation“, stav vašeho konta se po absolvování některého kurzu může přímo úměrně snížit množství nabytých vědomostí. Přestože v nabídce najdete hodiny, které jsou zdarma, mnohé kurzy jsou také placené. Co se týče komplexního vzdělání v oboru, zaplatíte i kolem 900 amerických dolarů. Cena jednotlivých kurzů se ale nejčastěji pohybuje okolo padesáti dolarů.

Dalším překvapením jsou rozšíření původně bezplatné výuky nějakým tím dolarem navíc, díky čemuž získáte přístup k lepším materiálům či pomůckám. V neposlední řadě jsou tu již zmiňované certifikáty. Pokud úspěšně ukončíte kurz, certifikát automaticky nedostanete – tedy alespoň u 99 procent kurzů ne. Pokud o osvědčení opravdu stojíte, musíte edX poslat opět peníze, a bohužel ne jen pár drobných. Certifikáty vyjdou i na tři sta dolarů. Jisté limity v dostupném vzdělání pro všechny se tedy objevily i zde.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!