Aktualizováno: Ruský dron zasáhl sarkofág jaderné elektrárny v Černobylu. Kryt je výrazně poškozený, řekl Zelenskyj
Dron zasáhl sarkofág bývalé jaderné elektrárny v Černobylu na Ukrajině v noci na pátek, což způsobilo požár, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Hladina radiace uvnitř i vně zůstává v normálu a nikdo nebyl zraněn.
„V noci ze 13. na 14. února kolem 1:50 zaslechl tým MAAE v areálu Černobylu výbuch vycházející z (krytu), jenž chrání zbytky čtvrtého reaktoru bývalé černobylské jaderné elektrárny. To způsobil požár,“ uvedla agentura s tím, že její zaměstnanci byli informování o nárazu bezpilotního letounu.
VIDEO: Pád dronu na jadernou elektrárnu Černobyl

Pracovníci požární ochrany podle prohlášení zasáhli během několika minut. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byl kryt narušen. Podle šéfa MAAE Rafaela Grossiho ale incident spolu s vojenskou aktivitou kolem Záporožské jaderné elektrárny ukazuje na přetrvávající nebezpečí pro jadernou bezpečnost.
Předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová na X uvedla, že „39 let po havárii žádné riziko vážnější nehody s vlivem za hranicemi zakázané zóny nehrozí“. „Navíc sarkofág náraz dronu nijak významně poškodit nemůže,“ míní. Také ona poznamenala, že radiační situace nejen na Ukrajině zůstává normální.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na X také zveřejnil video zásahu, který podle prvních poznatků kryt výrazně poškodil. Rusko se k tomu zatím nevyjádřilo.
Černobylská jaderná elektrárna se v dubnu 1986 stala místem největší jaderné katastrofy na světě. Havárie a následný výbuch čtvrtého bloku elektrárny si přímo na místě a v následujících měsících vyžádaly několik desítek životů. Celkem v souvislosti s katastrofou podle zprávy Černobylského fóra z roku 2005 zemřelo kolem 4000 lidí.
Čtvrtý blok elektrárny, kterou krátce po začátku své invaze na Ukrajinu mělo pod kontrolou Rusko, než se z oblasti stáhlo, má od roku 2016 nový kryt s životností 100 let.
Současný sarkofág zakryl Černobyl v roce 2016
Současný sarkofág zakrývá havarovaný čtvrtý reaktor jaderné elektrárny v Černobylu od listopadu 2016. Nahradil původní betonový sarkofág z roku 1986, jehož životnost a hermetičnost nesplnily očekávání.
Sarkofág je masivní ocelobetonová konstrukce, kterou je překryt čtvrtý reaktor a také střecha třetího reaktoru a střecha turbínové haly čtvrtého reaktoru.
Mimořádné dílo stálo 1,5 miliardy eur (přes 40 miliard korun) a má mít životnost sto let - po tuto dobu má bránit úniku radioaktivity. Na financování se pod patronací Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) podílelo 45 zemí včetně České republiky.
Kontrakt na výstavbu nového krytu dostalo konsorcium Novarka, které tvořily francouzské stavební firmy Vinci a Bouygues. Základy začaly být budovány v září 2010, oficiálně byla stavba zahájena v dubnu 2012.
Konstrukce váží více než 36 tisíc tun (je třikrát těžší než například Eiffelova věž), je dlouhá 162 metrů, široká 260 metrů a vysoká 108 metrů, což je výška pražského mrakodrapu City Tower, nejvyšší budovy v Praze. Celková plocha opláštění stavby (86 tisíc metrů čtverečních) představuje přibližně velikost 12 fotbalových hřišť. Konstrukce by zakryla i pařížský stadion Stade de France nebo newyorskou sochu Svobody.