Elektřina zlevňuje, obří e-shop Allegro vstupuje do Česka, spekulanti s byty se přepočítali

Zdroj: grafika e15

  • Dodavatelé elektřiny dál zlevňují. Někteří nabízejí na zavolání exkluzivní ceny.
  • Obří polský e-shop Allegro vstupuje na český trh. Zákazníky chce lákat na nízké ceny.
  • Spekulanti na levné byty se přepočítali, Češi si byty hýčkají.
  • PŘEHLEDNĚ: Konsolidační balíček vlády. Co se změní, co zlevní a co zdraží.

Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v E15 psali.

Dodavatelé elektřiny dál zlevňují. Někteří nabízejí na zavolání exkluzivní ceny

Velkoobchodní ceny umožnily části dodavatelů elektřiny už poněkolikáté upravovat ceníky směrem dolů. Trend může podle analytiků pokračovat i v budoucnu. Už dnes si přitom zákazníci u mnohých dodavatelů mohou zajistit neoficiální, výhodnější tarify, stačí o ně požádat stejně jako třeba u mobilních operátorů.

Obří polský e-shop Allegro vstupuje na český trh. Zákazníky chce lákat na nízké ceny

Polské internetové tržiště Allegro, které předloni koupilo e-shopy Mall.cz, CZC.cz a logistickou firmu WE|DO, vstupuje naplno na český trh. Spustilo webové stránky pro Českou republiku. Na nich láká tuzemské zákazníky na nízké ceny a šíři sortimentu. Podle experta však bude mít Allegro těžkou pozici, jelikož v Česku trh s internetovými obchody už obsadily velké e-shopy jako Alza nebo Notino. 

Spekulanti na levné byty se přepočítali, Češi si byty hýčkají

Během deseti let se kupní síla Pražanů na realitním trhu v metropoli zmenšila o polovinu. Ceny bytů ovšem k překvapení natěšených investorů neklesají. Je to i proto, že se Čechům daří splácet hypotéky a nehodlají se nakoupených bytů zbavovat.

PŘEHLEDNĚ: Konsolidační balíček vlády. Co se změní, co zlevní a co zdraží

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) představila konsolidační balíček, který má do státního rozpočtu přinést ještě letos úspory ve výši 94 miliard korun a po dvou letech pak 148 miliard korun. Ozdravný balíček obsahuje 58 opatření, jejichž cílem je snížení deficitu veřejných financí. Dojde na zrušení neinvestičních dotací, zvýšení daně z příjmu právnických osob, zvýšení daně z nemovitosti, tabáku a alkoholu nebo naopak snížení DPH u potravin a bydlení.

Z(a)tracená čísla: Mafie, tíseň a rozlícení úředníci na bagrech. Kupci přímořských apartmánů se chytají do pastí

Video placeholde
Z(a)tracená čísla: Mafie, tíseň a rozlícení úředníci na bagrech. Kupci přímořských apartmánů se chytají do pastí • Videohub

Z dvaceti miliard zůstaly stamiliony. Švédská bojová vozidla CV90 měla českým firmám vynést mnohem více

Vůbec největší zakázka české armády na více než dvě stovky švédských bojových vozidel pěchoty CV90 za 51,7 miliardy korun hrozí blamáží. Většina českých firem si podle dostupných informací ukrojí jen malou část ze čtyřicetiprocentního podílu hodnoty celého projektu, který pro domácí průmysl požaduje ministerstvo obrany. Tedy ze zhruba 20 miliard korun.

Odpočet běží. Smíchov se brzy změní k nepoznání

Někdejšího průmyslový charakter Smíchova je dnes ten tam. A co víc, tato část Prahy 5 se v několika letech promění ve zcela nové město. Nepřibývají zde pouze domy, ale celé bloky. Obyvatelé a lidé pracující ve Smíchov City naplní zcela novým druhem života prostor někdejšího nákladového nádraží. Lidé, kteří zakotví o něco dál, budou znát jen odkazy na lihovar.