Volby 2018 | Volby 2018 - Češi by neměli mít podezření ze zásahů Moskvy | e15.cz
M A

Prezidentské volby 2018

Češi by neměli mít podezření ze zásahů Moskvy, říká ruský poslanec

Volby 2018
Volby 2018
• 
ZDROJ: Repro Česká televize

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ruský poslanec Alexej Čepa doufá, že v Česku nevznikne podezření z ruského vměšování do českých prezidentských voleb. Jeho parlamentní kolega Franc Klincevič na facebooku nevyloučil, že vítězství Miloše Zemana v prvním kole je součástí nezvratných "tektonických změn" v Evropě slibujících zlepšení vztahů s Moskvou.

Ruská média se většinou zdržují komentářů k výsledkům prvního kola voleb v České republice a zaznamenávají pouze Zemanovo vítězství a výsledek jeho vyzyvatele pro druhé kolo Jiřího Drahoše. První ohlasy ale zaznívají z ruského parlamentu.

Čepa, který je místopředsedou zahraničního výboru Státní dumy, v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti označil za nejdůležitější, aby v Česku při hodnocení výsledků voleb "neměli podezření, že zasáhla ruka Kremlu". Upozornil, že Moskva s Prahou udržuje "normální" obchodní a hospodářské vztahy, které by Čepa rád dál rozvíjel.

"Chci jen doufat ve zlepšení vztahů mezi našimi zeměmi, které spojují dlouhá léta přátelství, nehledě na řekněme rusofobní akce mnoha politiků dnešního Česka," prohlásil poslanec a dodal, že svou naději chová bez ohledu na konečný výsledek českých prezidentských voleb.

První kolo voleb na facebooku komentoval i Klincevič, první místopředseda branného výboru Rady federace, horní parlamentní komory. Upozornil, že vyhrál Miloš Zeman, který se zasazuje o rozvoj rusko-českých vztahů. Konečné výsledky voleb ale nehodlá odhadovat, hovořit o jakékoli závažné korekci vztahů mezi Evropskou unií a Ruskem je prý v souvislosti s českými volbami předčasné.

"Ať mě ale odborníci opraví - všechno to do jisté míry připomíná tektonické přírodní pohyby. Jakoby se nic nedělo, ale proces pokračuje. Koneckonců nemá význam, kdo v českých prezidentských volbách vyhraje. Proces nelze zastavit," napsal ruský senátor.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Nejnovější zpravodajství z voleb prezidenta ČR sledujte na Info.cz

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery