Čapí hnízdo - Babišovo ANO prý moc neprodělá | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

ANO má 20 procent jistých. Zbytek voličů může posun v kauze Čapí hnízdo ovlivnit, říká sociolog

Pavel Otto

Pavel Otto

V kauze vyšetřování případu luxusní farmy Čapí hnízdo hraje hnutí ANO o zhruba 10 % voličů, kteří ho podporují ale nejsou si jím jisti. Všechny ale ztratit nemusí, Myslí si šéf společensko-politických výzkumů agentury Median Daniel Prokop. „Podpora se zřejmě nepropadne až k tvrdému jádru voličů uskupení, kterých je něco málo přes dvacet procent," říká.

Připomeňte, jak se změnily preference ANO při loňském projednávání údajného dotačního podvodu v Poslanecké sněmovně.

Příliš velký posun nenastal. Podle našeho tehdejšího průzkumu čtyřicet procent dotázaných nedokázalo říct, o čem kauza vůbec je. Většina z těch co jí znali uvedla, že jim podezření z dotačního podvodu vadí. Ale pro velkou část z nich bylo důležitější konání Andreje Babiše v politice.

Takže negativně se kauza dotkla asi jen desetiny respondentů. Byli to ale lidé, kteří byli k babišovi kritičtí dlouhodobě.

Česko bude muset vrátit 50 milionů kvůli Čapímu hnízdu, tvrdí Kalousek

Takže aktuální dění nebude mít na oblibu hnutí vliv?

Dopad bude větší než loni, ale těžko říct zásadní. Podpora se zřejmě hned nepropadne až k tvrdému jádru voličů uskupení, kterých je něco málo přes dvacet procent. Na druhé straně máme zjištěno, že pokud jsou volby v říjnu, v polovině srpna se lidé začínají o politiku více zajímat.

Takže na rozdíl od loňska si o kauze Čapí hnízdo dohledají informace. Bude také záležet na dalším vývoji. Až se veřejnost dozví podrobnosti ze žádosti policie o vydání Babiše a Jaroslava Faltýnka a podobně. 

Tyhle kauzy mají ale i druhotné dopady. Můžou rozklížit stranu - kvůli tomu měly velký vliv v minulosti. A mohou omezit možnosti vyjadřovat se v kampani proti korupci a dostat kampaň do defenzivy. 

 Babiš nevidí důvod, proč by měl složit poslanecký mandát

V případě, že Babiše vydá k trestnímu stíhání i nová sněmovna vzešlá z voleb a ANO sestaví koalici, může být šéf hnutí jmenován premiérem?

To by byla zajímavá, bezprecedentní situace. Záleželo by výhradně na prezidentovi Miloši Zemanovi. Jak známo, jeho sympatizanti se částečně kryjí s podporovateli ANO. A podle mě není pravda, že by Zeman podporu ANO či ČSSD nepotřeboval.

Za zpožděný let můžete žádat náhradu. Přečtěte si, kdy vzniká nárok na odškodnění

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!