Babiše řešit musíme. A Zeman se moc má k Putinovi, říká vlivný europoslanec | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Babiše řešit musíme. A Zeman se moc má k Putinovi, říká vlivný europoslanec

Zuzana Štíchová - Blesk.cz

Nezávislost českých médií přijde na přetřes v Evropském parlamentu. Výbor pro občanské svobody, právo a vnitřní záležitosti probere možné zneužití v úterý odpoledne a téma to bude i ve čtvrtek na plénu. Důvod? Andrej Babiš (ANO) a nahrávka, na které má zasahovat do obsahu MF Dnes. Předseda nejsilnější frakce europarlamentu Manfred Weber (CSU) v rozhovoru pro Blesk.cz tvrdí, že to není jen „naše věc“. Zkritizoval také prezidenta Miloše Zemana kvůli přátelství s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Můžete trochu více vysvětlit, proč je podle vás nutné diskutovat o nezávislosti českých médií na plenárním jednání Evropského parlamentu?

Princip svobody médií je pro nás, Evropany, velmi podstatný. Máme informace od českých institucí, že Babiš je majitelem důležitých novin, a proto se musíme o tomto bodu bavit. Musíme garantovat nezávislost médií po celé Evropě, to je názor Evropské lidové strany a budeme za to bojovat.

Čí návrh to byl?

Už jsme o tom diskutovali. Víte, vnitřní záležitosti České republiky nejsou pouze zájmem České republiky, je to také evropská debata. Lidé ve Francii, Maďarsku, Německu čtou zprávy z Česka a jsou znepokojeni tím, co se tady děje. Nedebatujeme jen o České republice, už jsme se na Maltě bavili o tom, co se děje v Rumunsku, o korupci, řešili jsme dříve také polskou vládu a nyní budeme diskutovat o Babišově případu.

Měli by to lidé považovat za ostudu, že se o jejich zemi debatuje v Evropském parlamentu?

Česko je skvělá země. Není to útok proti nikomu. Ale jsou tady otázky. První je otázka svobody médií, druhá je pak ohledně evropských fondů. Mluvíme o evropských penězích, které jsou utráceny v Česku. A dnes už bývalý ministr financí je dostával a zároveň utrácel. Nemůžete řídit stát jako firmu.

Zbytek rozhovoru čtěte zde >>>

Weber: Evropský parlament si došlápne na Babiše kvůli zásahům do médií

„Koupím si, co budu chtít.“ Uplynuly tři roky od průlomového interview s Babišem

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: Zuzana Štíchová - Blesk.cz
 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!