Bělobrádek: Další vlny EET nechci. Ve vládě jsme příliš ustupovali | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Bělobrádek: Další vlny EET nechci. Ve vládě jsme příliš ustupovali

Martin Čaban

Martin Čaban

Podle šéfa lidovců jsou začátky dalších vln EET úmyslně posunuty až za volby, aby je voliči mohli zastavit.

Pokud v nadcházejících sněmovních volbách uspěje čerstvě potvrzená koalice lidovců a starostů, projekt elektronické evidence tržeb se zřejmě zastaví. Vyplývá to alespoň ze slov předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, který v sobotu suverénně obhájil svou funkci.

„Původně jsme chtěli EET jenom pro vybrané sektory a stojí to tak i v koaliční smlouvě,“ řekl v rozhovoru pro E15 Bělobrádek. Podle šéfa lidovců však koaliční partneři v otázce na jeho stranu nevybíravě tlačili, aby EET obsáhla celou ekonomiku bez výjimek. „Říkali nám, že žádné výjimky nebudou. Teď dochází na naše slova a z EET se vylučují nevidomí nebo lidé, kteří jednou za 14 dní někde ohřejí párek,“ říká Bělobrádek.

Duel E15: Má EET smysl, nebo se GFŘ chová jako daňové gestapo

Pro ty, pro které EET platí nyní, tedy pro obchodníky, restauratéry a hoteliéry, by podle Bělobrádka měla platit i nadále. „Považoval bych za chybné, kdybychom nejdřív všechny donutili si to zavést, a pak to hned zrušili,“ tvrdí šéf KDU-ČSL.

První a druhou vlnu EET je podle něj potřeba nejdříve vyhodnotit. Budoucnost třetí a čtvrté vlny, které by se měly dotknout dopravců, zemědělců, či řemeslníků, chce však nechat na voličích. To, že je start třetí a čtvrté vlny posunut až za parlamentní volby, je podle něj výsledek koaličního tlaku lidovců.

Od zavedení EET uplynulo půl roku. Činnost komplikuje hlavně drobným podnikatelům

V zákoně o elektronické evidenci tržeb jsou nicméně začátky všech vln již schváleny. Pokud by se příští vláda rozhodla projekt zastavit, musí kvůli tomu zákon změnit v parlamentní proceduře.

Celý rozhovor s Pavlem Bělobrádkem si přečtěte v pondělním vydání deníku E15

Bělobrádek dál povede lidovce, dostal 84 procent hlasů. „Politicky nekorektní“ Čunek propadl

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!