ČSSD zbrojí na volby s novým lídrem. Zaorálek má zazářit v televizních debatách | E15.cz

ČSSD zbrojí na volby s novým lídrem. Zaorálek má zazářit v televizních debatách

Jan PavecJiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Jen pár dní před sobotním programovou konferencí se ČSSD rozhodla vyměnit svého volebního lídra pro souboj s Andrejem Babišem. Zatímco grafici z připravovaných billboardů mažou odstupujícího Bohuslava Sobotku, nový kandidát na premiéra Lubomír Zaorálek poprosil novináře do víkendové konference o dva dny klidu. „Na ní řeknu víc o tom jak dosáhnout toho, aby sociální demokracie vypadala přívětivěji,“ řekl ve středu po jednání stranického grémia Zaorálek.

Změny ve vedení by měl v sobotu potvrdit ústřední výkonný výbor. Strana představí své volební heslo, vizuální podobu kampaně a program rozdělený do 30 pilířů.

Sociálnědemokratický senátor Jiří Dienstbier neočekává, že by se tento dokument měl výrazněji měnit. „Je to právě Lubomír Zaorálek, kdo je zodpovědný za jeho přípravu. Předpokládám, že se jím bude chtít řídit,“ uvedl Dienstbier. Mezi doposud představenými body programu je například progresivní zdanění nebo zvláštní bankovní daň.

Podle politologa Tomáše Lebedy je program pro ČSSD důležitější než v případě jiných stran.„Voliči podle povolebních průzkumů sociální demokracii více volili na základě programu,“ řekl E15 Lebeda. „I tak ale lídr musí být přesvědčivý a silný.“

Výmluvnost a vystupování na veřejnosti může být podle Dienstbiera Zaorálkovou silnou stránkou. „Může přinést větší náboj, energii a emoce,“ myslí si Dienstbier. Nový volební lídr by podle něj mohl dobře zvládnout předvolební debaty. „Je to vynikající rétor, může lidi přesvědčit,“ doplňuje Dienstbier. Krýt záda mu přitom bude z pozice volebního manažera první místopředseda a ministr vnitra Milan Chovanec. Ten je vedle toho pověřený i vedením strany.


Vše o parlamentních volbách čtěte zde >>>


Ne všichni ve straně ale vidí změny tak pozitivně. „(Nyní už bývalý – pozn. red.) volební manažer Honza Birke žádal, abychom se nestříleli do nohy. Obávám se, že jsme se střelili do hlavy,“ napsal na sociální síť Twitter Jeroným Tejc, který se v březnu kvůli nesouhlasu s vedením ČSSD rozhodl v letošních volbách nekandidovat. Tejc ale pro E15 současné dění ve straně dále komentovat nechtěl.

ČSSD se ke změně vedení rozhodla po výrazném propadu volebních preferencí. Poslední průzkum agentury Median jí přisoudil 14 procent hlasů, hnutí ANO by volilo 26 procent lidí. Strana se navíc potýká s finančními těžkostmi – dluží 200 milionů a navíc jí hrozí pokuta 337 milionů kvůli sporu se zesnulým právníkem Zdeňkem Altnerem.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video