Glosa Jana Havligerové: Zeman zabije dvě mouchy jednou ranou | E15.cz

Glosa Jana Havligerové: Zeman zabije dvě mouchy jednou ranou

Glosa Jana Havligerové: Zeman zabije dvě mouchy jednou ranou
Prezident České republiky Miloš Zeman při vystoupení na Žofínském fóru.
• 
ZDROJ: ČTK

Jana Havligerová

Prezident oznámil, že pro povolební svolání dolní komory parlamentu využije maximální třicetidenní lhůtu. Ustavující schůze sněmovny se tak bude konat zřejmě v pondělí 20. listopadu. Zeman, jak se dalo čekat, do mrtě využije možnost, kterou dává hlavě státu ústava. Podobně se zachoval i v roce 2013. 

I argumenty jsou podobné. Jak říká, chce tak získat co nejvíce času na diskusi parlamentních stran a hnutí. Jistě, dá se předpokládat, že tentokrát bude politická situace víc zjitřená než obvykle a vyjednávání o ustavení vlády složitější. Ale to je konec konců stav, který si prezident opravdu dokáže vychutnat. A zjevně chce.

Volby 2017 sledujeme online >>>

Přestože je rozhodnutý premiérem jmenovat vítěze voleb, hodlá se po 28. říjnu postupně scházet s vedením všech subjektů, které se dostanou do Poslanecké sněmovny, a ptát se na jejich názor na politickou strukturu po volbách.

Na sestavení kabinetu mu ústava dává dvě šance a tak teoreticky může jednání protáhnout co nejblíže k termínu prezidentské volby. Beztrestně tak povede svoji vlastní kampaň, aniž by za ní musel zaplatit byť jedinou korunu. A politikům přitom dá pěkně za uši.

„Vrátit se, kde jsme byli za Masaryka." Babiš sní o první republice, ta za špičkou Evropy zaostávala

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!