„Vrátit se, kde jsme byli za Masaryka." Babiš sní o první republice, ta za špičkou Evropy zaostávala | E15.cz

„Vrátit se, kde jsme byli za Masaryka." Babiš sní o první republice, ta za špičkou Evropy zaostávala

Arsen LazarevičJan Vávra

Premiér Andrej Babiš (ANO) při jmenování své druhé vlády zmínil „obrovský potenciál naší země" s tím, že máme na to, abychom se vrátili na špičku Evropy. Tam, kde jsme byli za Masaryka." Jenže právě otázka „kde jsme byli za Masaryka?" jednoznačnou, natožpak jednoznačně pozitivní, odpověď nenabízí. E15 Premium tak při příležitosti vládní inaugurace připomíná analýzu ekonomického postavení Československa v letech 1918-1938.

Nejen Donald Trump se obrací k idealizované minulosti vlastní země, která údajně přišla o svou velikost. V Česku nese aureolu "zlatého věku" období první republiky, tedy Československa v letech 1918-1938.

"Ve dvacátých letech minulého století jsme byli bohatší než Rakušani, Italové nebo Holanďani. Produktivnější než Němci. Byli jsme v desítce nejbohatších zemí světa," uvádí se v publikaci Andreje Babiše O čem sním, když náhodou spím. Podobný étos zvolil Babiš i při jmenování své vlády. Všechna ta oslavná slova ale mají jednu vadu - tehdejší československá realita byla méně radostná, než uvádí lídr hnutí ANO.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatnéod 1899 Kč
foto

Roční rozšířené předplatné E15 Premium

Získáte cenově nejvýhodnější roční printové předplatné magazínů E15 Premium, zaměřené na témata z oblasti ekonomiky a byznysu. Více o magazínech E15 Premium zde.

Podmínky pro dodávku periodického tisku formou předplatného zde.
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce objednávejte zde
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!