Prověřte finanční správu, vyzývá Sobotka Pilného. Reakci očekává do měsíce | E15.cz

Prověřte finanční správu, vyzývá Sobotka Pilného. Reakci očekává do měsíce

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) trvá na tom, aby ministr financí Ivan Pilný (ANO) prověřil postup finanční správy v souvislosti s firmou FAU. Zopakoval, že reakci ministra očekává do 30 dnů. Podle Sobotky má prověrka ukázat, zda ze strany ministerstva financí i daňové správy bylo vša standardní. 

Ministerstvo financí už dříve v reakci na Sobotkovu výzvu ke kontrole uvedlo, že postup finanční správy v tomto konkrétním případu nyní vyhodnocuje Nejvyšší správní soud, kterému správa sdělila všechny své argumenty a důkazy, a další šetření by tak bylo "vlamováním se do otevřených dveří".

Finanční správa firmu FAU vyzvala, aby ji zbavila mlčenlivosti. Správa o tom informovala v tiskové zprávě. Bez zbavení mlčenlivosti se správa nemůže vyjadřovat k podrobnostem případu, ve které čelí podezření, že se snažila svojí činností firmu účelově zlikvidovat na žádost bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Požadavek premiéra i další výroky jsou reakcí na nahrávku, na níž předseda hnutí ANO Babiš hovoří o opavské firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu. Do insolvence se FAU dostala loni v říjnu, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu.

Babiš byl tehdy ministrem financí. FAU má sklad v areálu Prechezy, jež patří do holdingu Agrofert, který donedávna Babiš vlastnil. Předseda hnutí ANO již v pondělí odmítl, že v době svého působení na ministerstvu finanční a celní správu zneužíval a úkoloval.

"Pokud jde o tu kauzu FAU, to není problém, který by vyvolala vláda. To je problém, který byl vyvolán na základě výroku bývalého ministra financí (Andreje) Babiše. Ty výroky bývalého ministra financí Babiše zpochybnily v tuto chvíli integritu daňové správy z pohledu její schopnosti udržovat mlčenlivost. Mlčenlivost je jeden ze základních atributů daňové správy a v tuhle chvíli tady existuje podezření, že informace z daňové správy, které se týkaly konkrétních kauz, pronikaly přímo k ministrovi financí," uvedl Sobotka.

"A druhá věc, která je myslím velmi důležitá, je, jestli tady nebylo zasahování ze strany vedení ministerstva financí směrem ke konkrétním aktivitám daňové správy. A i tady by to mělo ministerstvo financí ve vlastním zájmu vyvrátit," doplnil Sobotka. Dodal, že už před několika měsíci požádal ministerstvo financí, aby vyhodnotilo, zda je systém zajišťovacích příkazů používán ve vhodných chvílích.

"Ministerstvo financí a daňová správa tehdy tvrdily, že je všechno v pořádku, že se zajišťovacími příkazy mají úspěch, že těch subjektů, které proti nim dávají námitky, je jenom malé množství. Teď se ukazuje, že jsou i případy, kdy ministerstvo financí začíná ty zajišťovací příkazy prohrávat v rámci soudnictví," podotkl Sobotka.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video