V čele Starostů zůstávají Gazdík a Rakušan. Chtějí řídit stát jako obec | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

V čele Starostů zůstávají Gazdík a Rakušan. Chtějí řídit stát jako obec

Martin Čaban

Martin Čaban

Podle staronového předsedy budou sněmovní volby střetem s populistickými hesly. 

Předsedou hnutí Starostové a nezávislí zůstává Petr Gazdík. Rozhodli o tom delegáti sněmu hnutí. Gazdík ve volbě předsedy neměl protikandidáta. V tajné elektronické volbě dostal 135 hlasů ze 145, podpořilo jej 93,1 procenta delegátů. Prvním místopředsedou hnutí zůstává starosta Kolína a první náměstek středočeské hejtmanky Vít Rakušan, který rovněž neměl protikandidáta. Získal 91,7 procenta hlasů.

Ve volbě tří místopředsedů hnutí obhájili své posty starosta obce Dolní Studénky Radim Sršeň a také poslankyně a středočeská krajská zastupitelka Věra Kovářová. Třetí křeslo obsadil senátor a starosta Božího Daru Jiří Horník. Ten vystřídal na místopředsednickém postu europoslance Stanislava Polčáka, který se rozhodl funkci neobhajovat poté, co v únoru vyšly najevo jeho kontakty s podnikatelem Michalem Redlem dříve stíhaným ve dvou kauzách kolem Radovana Krejčíře.

V kandidátském projevu se staronový předseda Gazdík vymezil proti ostatním politickým stranám. Upozornil, že v nadcházejících sněmovních volbách bude znít mnoho populistických slibů. „Jedna ze stran před minulými volbami razila heslo Konec bordelu a korupce,“ řekl v narážce na hnutí Úsvit. „Tato strana neprosadila ve sněmovně jediný zákon, přesto dostala od voličů důvěru a podle některých průzkumů se zdá, že ji dostane znovu,“ dodal.

V Jihlavě se posvětila koalice Lidovců se Starosty, potřebují získat alespoň 10 procent

Gazdík ale kritizoval i vládní ČSSD a hnutí ANO. „Nechceme stát jako firmu, ani rodinnou. Ve firmě se nehlasuje, rozhoduje se centralisticky. Nechceme ani socialistickou snahu budovat nárokovou společnost, v níž má každý na všechno nárok,“ řekl staronový předseda STAN. „Stát se buduje odzdola. Mojí představou je stát jako dobře řízená obec,“ dodal Gazdík.

Komentář Bohumila Pečinky: Pravice jde do voleb. Kdo rozhodne?

Starostové by také na svém sněmu měli ze své strany definitivně posvětit koaliční spolupráci s KDU-ČSL před sněmovními volbami, která tomuto uskupení zvedne hranici pro vstup do sněmovny na deset procent hlasů.

Gazdík je jedním z architektů této koalice, spolupráci na starostenském sjezdu podpořili i hosté z řad lidovců – předseda Pavel Bělobrádek a místopředseda Marian Jurečka. Mezi lidovci koalice se STAN nemá tak jednoznačnou podporu, nicméně Bělobrádek dohodu za jistou „na 99,9 procenta“. Poslednní slovo však bude mít až květnový sjezd lidovců.

Šance k rozvoji, nebo utopené peníze? Vzývaná i proklínaná vltavská cesta se otevírá

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!