Banánový gigant podporoval teroristickou skupinu, rozhodl americký soud. Musí zaplatit odškodné jejím obětem

Banány Chiquita

Banány Chiquita Zdroj: ČTK

Asi málokoho by napadlo spojovat si banán s násilím. A nejznámější banánovou společnost Chiquita Brands International si lidé dosud spojovali hlavně s povědomou modrou nálepkou na žlutém ovoci. Odteď bude ale navždy spojovena i s násilím. Porota v americkém státě Florida ji v pondělí shledala odpovědnou za financování kolumbijské polovojenské skupiny Autodefensas Unidas de Colombia (AUC). Banánový gigant bude muset obětem této teroristické skupiny zaplatit odškodné, uvedla CNN. 

„Společnost Chiquita vědomě poskytovala významnou pomoc AUC v míře dostatečné k tomu, aby vytvořila předvídatelné riziko poškození jiných osob,“ zní stanovisko poroty federálního soudu v jižním okrese Floridy. Odškodné činí 38,3 milionu dolarů (900 milionů korun) a musí být vyplaceno rodinám osmi obětí, jež přišly o život právě kvůli polovojenské organizaci, kterou USA v roce 2001 označily za teroristickou. 

Chiquita však odmítá odškodné obětem zaplatit a pro CNN uvedla, že se plánuje proti verdiktu poroty odvolat. „Situace v Kolumbii byla tragická pro tolik lidí včetně těch, kteří byli přímo zasaženi tamním násilím, a naše myšlenky zůstávají s nimi a jejich rodinami. To však nemění naše přesvědčení, že pro tyto nároky neexistuje žádný právní základ. I když jsme zklamáni rozhodnutím, zůstáváme přesvědčeni, že naše právní postavení nakonec zvítězí.“ 

Žaloba, kterou postižené rodiny podaly v roce 2008, stála na tvrzení, že platby od Chiquity přímo podporovaly násilí polovojenské skupiny v Kolumbii a že společnost by měla nést odpovědnost za vraždy, které skupina spáchala. Podle právnické firmy Searcy Law, která oběti teroristické skupiny zastupuje, rozsudek vysílá jasné poselství: „Korporace budou hnány k odpovědnosti ve chvíli, kdy se rozhodnou upřednostnit zisky před lidskými životy.“

 

Přiznáváme, platili jsme

Současný soud navázal na proces, který skončil v roce 2007. V něm se společnost Chiquita přiznala k tomu, že polovojenské teroristické organizaci poslala ve více než 100 platbách 1,7 milionu dolarů (zhruba 37 milionů korun). Společnost je zaúčtovala coby fiktivní „bezpečnostní služby“. U soudu se pak Chiquita hájila, že ji AUC vydírala: Pokud by platby nebyly provedeny, ublížila by jejím zaměstnancům v Kolumbii.

Tento argument ale neuspěl. „Tvrzení Chiquity, že byla nucena podporovat teroristy, protože byla sama obětí vydírání, byla obhajoba, kterou porota výslovně odmítla,“ uvedla právní společnost Searcy Law.

Chiquita proto souhlasila, že zaplatí pokutu 25 milionů dolarů (575 milionů) americké vládě. Vinu za smrt osmi lidí, jejichž příbuzní podnítili následující soudní proces, však Chiquita necítí.

Polovojenská skupina AUC měla v době svého největšího rozmachu odhadem 30 tisíc členů, kteří se podíleli na zastrašování, obchodování s drogami, vydírání, nuceném vysídlování a zabíjení. Skupina se demobilizovala v roce 2006 po uzavření mírové dohody s kolumbijskou vládou, někteří její členové se ale odštěpili a zformovali nové jednotky, které jsou nadále aktivní.