Boje o syrské město Kobani se blíží k tureckým hranicím | E15.cz

Boje o syrské město Kobani se blíží k tureckým hranicím

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kurdští milicionáři v nočních bojích vytlačili obléhající radikály ze dvou pozic u severosyrského Kobani. Fundamentalistická skupina Islámský stát (IS) ale stále kontroluje téměř polovinu tohoto kurdského města. Kobani leží na hranici s Tureckem a boje se začaly blížit až k tureckému pohraničnímu městu Mürşitpinaru, což by mohlo Kobani a lidi prchající z něj odříznout od spojení s Tureckem.

Minometná palba byla dnes slyšet asi kilometr od hranice. Právě tudy každodenně ze Sýrie prchají Kurdové před těžkými boji, jež se v Kobani a okolí odehrávají od poloviny září. Z domovů kvůli nim odešlo na 200.000 lidí. Do Turecka jsou také ze Sýrie převáženi k ošetření zranění kurdští bojovníci. Podle dnešních zpráv syrské exilové skupiny, která situaci monitoruje z Londýna, Kurdové zahájili protiofenzivu na jihu města a v noci vytlačili členy IS ze dvou pozic. IS při tom přišel o 13 lidí.

Do boje o strategické pohraniční město vstoupily před několika týdny USA a několik arabských zemí a bombardují pozice IS z letadel. Dnes tato letadla útočila podle neoficiálních zdrojů na asi pět pozic IS na východě a jihu od Kobani. Velení americké armády sdělilo, že za neděli a dnešek USA spolu se Saúdskou Arábií vedly proti IS v Sýrii osm úderů včetně sedmi u Kobani. Čtyři letecké útoky na oblast jihovýchodně od města zničily kulometné stanoviště, zatímco tři další severovýchodně od Kobani zasáhly jednotku islamistů a poškodily několik objektů. Osmý úder zasáhl opevněnou pozici IS severozápadně od města Rakka.

V neděli se objevila zpráva, že se Turci dohodli s USA na tom, že vycvičí 4000 bojovníků z umírněné syrské opozice a umožní USA a jejich spojencům používat pro operace v Sýrii a Iráku své vojenské základny. Úřad tureckého premiéra dnes ale oznámil, že dohoda platí pouze co se týče výcviku a o případném využití letecké základny Incirlik se stále vyjednává.

IS dobyl vesnice v okolí Kobani a 6. října do něj vstoupil, přičemž obsadil některé jeho části na východě, jihu a západě. Do jeho rukou padlo rovněž velitelství kurdských jednotek, které leží severně od Kobani a asi kilometr od turecké hranice. V neděli večer začali Kurdové o tento svůj klíčový post znovu bojovat.

Dnes spáchal sebevražedný atentátník z IS atentát na severu Kobani, blízko turecké hranice. Byli při něm zraněni dva kurdští bojovníci. Podle Reuters chtěl IS tímto útokem otevřít cestu svým bojovníkům pro postup dále na sever k hraničnímu přechodu.

Turecká armáda rozmístila podél své hranice proti Kobani dělostřelectvo a obrněná vozidla. Do bojů proti IS se ale zatím nezapojila. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes hájil politiku Turecka připomínkou historických událostí. Hovořil o tom, že „noví Lawrenceové z Arábie“ usilují o destabilizaci Turecka. „Před stovkou let se někteří vzepřeli osmanské říši… Lawrence byl anglický špion převlečený za Araba. Dnes se noví Lawrenceové maskovaní jako novináři, duchovní, spisovatelé a teroristé schovávají za svobodu tisku, válku za nezávislost nebo svatou válku,“ řekl Erdogan na univerzitě v Istanbulu. Britský důstojník Thomas Edward Lawrence je považován za jednoho z hlavních aktérů arabské revolty proti Osmanům za první světové války.

Turecká armáda hlídkuje u města Kobani (11. října 2014)Autor: CTK
Turecká armáda hlídkuje u města Kobani (11. října 2014)

Situace v Kobani vyvolává novou uprchlickou krizi. Turecko od roku 2011, kdy začal syrský občanský konflikt, přijalo již skoro milion uprchlíků a nyní tam přichází nová vlna Kurdů. Evropská komise na pomoc pro ně poskytne 3,9 milionu eur (107 milionů korun). Tyto peníze mají pomoci humanitárním organizacím zajistit pro Syřany čistou vodu, přístřešky, potraviny i léky. Suma pochází z fondu 150 milionů eur, jež EK pro letošek vyčlenila na řešení syrské krize.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video