Budapešť: Maďarské uprchlíky nelze srovnávat s těmi současnými | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Budapešť: Maďarské uprchlíky nelze srovnávat s těmi současnými

Budapešť: Maďarské uprchlíky nelze srovnávat s těmi současnými
Eleanor Rooseveltová s maďarskými uprchlíky v táboře v Salzburku, 1957
• 
ZDROJ: NARA

ČTK

Maďaři, kteří v roce 1956 po neúspěšném protisovětském povstání prchali ze země, nemohou být srovnáváni s nynější uprchlickou krizí. Podle maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártó byli maďarští běženci oproti těm nynějším mírumilovní a respektovali zákony ostatních zemí. Unijní představitelé či západní země EU Maďarsko kvůli postoji k běžencům opakovaně kritizovali a připomínali, že v roce 1956 Západ přijal zhruba 200 tisíc maďarských uprchlíků.

„Nesmíme dovolit, aby situace lidí prchajících před komunistickou diktaturou v Maďarsku v 50. letech byla srovnávána se současnou masovou migrací,“ řekl Szijjártó. Předtím se v New Yorku na okraj Valného shromáždění OSN sešel s náměstkem generálního tajemníka OSN Janem Eliassonem.

„Faktem je, že Maďaři, kteří prchali po roce 1956, byli mírumilovní a spolupracovali s úřady cizích zemí. Respektovali zákony těchto zemí a neútočili na jejich představitele. To, čeho jsme svědky nyní, je migrační vlna provázená velkou agresí a značným počtem běženců, kteří nerespektují zákony a nařízení ostatních zemí a Evropy,“ dodal Szijjártó.

O Maďarsku a roku 1956 se zmínil například i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který ve svém výročním projevu připomněl, že i v Evropě byli v minulosti lidé na útěku. Vedle Maďarska jmenoval i Československo po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!