Chorvati posílají do Maďarska tisíce uprchlíků. S policejním doprovodem | E15.cz

Chorvati posílají do Maďarska tisíce uprchlíků. S policejním doprovodem

Chorvati posílají do Maďarska tisíce uprchlíků. S policejním doprovodem
Uprchlíci na hraničním přechodu Beremend mezi Chorvatskem a Maďarskem
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Téměř devět tisíc uprchlíků dorazilo během pátku a dnešního dopoledne do Maďarska přes chorvatsko-maďarskou hranici. Záhřeb tvrdí, že Maďarsko k přijímání uprchlíků přinutil, a bude to dělat dál. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó obvinil Chorvatsko z narušování suverenity Maďarska, protože uprchlíky posílá ve vlacích přes hranici s policejním doprovodem.

Chorvatsko podle něj „lhalo“ Maďarsku a celé Evropské unii, když tvrdilo, že zajistí přesun tisíců čekajících uprchlíků k maďarské hranici. „Místo toho, aby se o ně čestně postarali, poslali je přímo do Maďarska. Co je to za evropskou solidaritu?“ řekl před novináři Szijjártó.

Maďarsko prý urychlí budování plotu na hranici s Chorvatskem, bude-li to nutné. „Znovu opakuji, že Maďarsko bylo ponecháno na holičkách. My budeme bránit Evropskou unii, hranice schengenské zóny a také Maďarsko v souladu s evropskými zákony,“ prohlásil ministr.

Maďaři už postavili na chorvatské hranici plot o délce 41 kilometrů, hranici se Srbskem už chrání zátaras o délce 175 kilometrů. Maďarské úřady přesouvají běžence do tábora při rakouských hranicích, do Rakouska už dnes přešlo na 6700 lidí, další tisíce tam očekávají.

Chorvaty protesty netíží

Do Chorvatska od minulé středy přišlo ze Srbska přes 20 tisíc uprchlíků, většinou Syřanů. Hlavnímu náporu je dál vystaven pohraniční přechod Tovarnik.

Počet běženců, kteří cestovali z Chorvatska dál do Maďarska, stoupl dnes na dvojnásobek z pátečních 4400. Podle Budapešti nebyl přesun dohodnut a Maďarsko bude vstupu uprchlíků z Chorvatska do schengenského prostoru bránit.

Chorvatský premiér Zoran Milanović v pohraničním městě Beli Manastir prohlásil, že jeho země bude navzdory maďarským protestům dál běžence k maďarským hranicím odesílat. Připustil, že obě země nemají o zacházení s migranty žádnou dohodu, a řekl, že Chorvatsko maďarské úřady k přijetí uprchlíků fakticky přinutilo. „Žádnou smlouvu s nimi nemáme. Nějak jsme je nakonec přiměli, aby běžence přijali, a budeme to dělat dál,“ poznamenal premiér.

Schengen nebude

Poradce maďarského premiéra Viktora Orbána Chorvatsku pohrozil, že Budapešť bude blokovat vstup Chorvatska do schengenského prostoru, pokud Záhřeb nezajistí dostatečnou obranu vnějších hranic Evropské unie. „Podmínkou pro vstup do schengenské zóny volného pohybu je závazek ochrany vnějších evropských hranic. Pokud země takto viditelně závazek naplnit nedokáže, není na vstup do schengenu připravená,“ řekl poradce Antal Rogán rozhlasové stanici InfoRadio.

Maďarsko se nicméně snaží uprchlíky z Chorvatska transportovat dál k rakouským hranicím, k chorvatsko-maďarskému přechodu Goričan přistavuje autobusy. Maďarsko-rakouskou hranici dnes přešlo na 6700 lidí - kolem 2500 jich dorazilo do pohraničního Nickelsdorfu, dalších 4200 do města Heiligenkreuz. Rakouská policie je postupně odesílá buď autobusem do Vídně nebo přes železniční stanici Mogersdorf zvláštním vlakem do Štýrského Hradce.

Spolková země Burgenland je schopna přijmout dnes ještě zhruba tři tisíce uprchlíků, řekl novinářům policejní mluvčí Helmut Marban. „Pokud jde o večer a noc, musíme počkat na vývoji situace v Maďarsku a Chorvatsku,“ řekl Marban agentuře APA.

Dobrovolnice v Maďarsku: Uprchlíci jsou vyčerpaní a netuší, co se s nimi bude dít

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!