Čína žízní po učitelích angličtiny | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Čína žízní po učitelích angličtiny

Čína žízní po učitelích angličtiny
Náměstí v Tchung-ženu.
• 
ZDROJ: E15 - Sasa Blau

Saša Blau

Stále více mladých Evropanů zjišťuje, že si výukou angličtiny v Číně vydělá více než doma. Druhá největší ekonomika světa žízní po vzdělání a angličtinářů je stále málo. Získat místo je snadné a má to řadu výhod, zájemci se ale musejí připravit na drsné životní podmínky v odlehlých částech Číny.

Pětatřicetiletá Julie z amerického státu Maine učí v Číně dva a půl roku. Nejdříve pracovala v Harbinu na severu Číny, kde v zimě teplota běžně dosahuje minus čtyřicet stupňů, poté se přemístila do malého městečka poblíž Čcheng-tu v hornaté provincii S’-čchuan. Bere pět tisíc jüanů za měsíc (asi 16 tisíc korun), k tomu jí zaměstnavatel platí byt a složenky. „Hlavní pro mne byla ta zkušenost. Naučila jsem se čínsky. V létě se ale chci vrátit domů a najít si normální práci. Byt, kde bydlím, nemá topení, občas je to drsné,“ popisuje Julie.

Zato Gina ze severoanglického Boltonu se zatím vrátit nehodlá. Pracuje v odlehlé západočínské provincii Sin-ťiang. Přes týden učí ve státní škole, o víkendu ještě v soukromé. Dohromady si vydělá devět tisíc jüanů, k tomu má zadarmo byt a stravu.

„Jsem dva roky po střední škole. Nemám pořádnou kvalifikaci. Zdejší školy často najmou bělocha, jen aby mohly vykázat, že mají mezinárodní pracovníky,“ popisuje Gina.

Rodilí mluvčí z Británie, USA nebo Austrálie většinou žádnou kvalifikaci nepotřebují. Ostatní, pro něž není angličtina rodný jazyk, většinou mají kurz pro učitele angličtiny Tefl. Ten je možné si udělat buď osobně v Londýně, ale třeba i v Praze, nebo on-line.

Přes internet nebo s vytištěným životopisem

Způsobů, jak získat místo učitele angličtiny v Číně, je hned několik. Ti, kteří mají rádi jistotu, si svůj pobyt zajistí z domova přes agenturu. Webů, které nabízejí zprostředkování práce, je mnoho. Jen namátkou: findworkabroad.com, englishfirst.com nebo eslcafe.com.

Dobrodružnější povahy přijedou do Číny a s vytisknutými životopisy obcházejí čínské vzdělávací instituce. Mezi ně patří i devětadvacetiletý Chorvat Goran. „V Chorvatsku není žádná práce. V Číně si můžu vydělat mnohem víc,“ říká absolvent magisterského studijního programu ekonomie, který před týdnem přijel do Kuang-čou. Bydlí v hostelu, práci zatím nemá, ale příští týden ho čeká série pohovorů.

Žízeň po angličtině v Číně má svůj důvod – čínští studenti skládají zkoušku z angličtiny pro přijetí na univerzitu. Výsledek tedy může rozhodnout o jejich budoucí kariéře. V roce 2013 tento test absolvovalo devět milionů studentů. Přesto chce Čína nekontrolovaný příval učitelů do země přibrzdit. Časem tak lze očekávat vyšší nároky na kvalifikaci.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!