Clintovová zpřístupní FBI server se svým soukromým e-mailem | E15.cz

Clintovová zpřístupní FBI server se svým soukromým e-mailem

Hilary Clintonová
Hilary Clintonová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Demokratická kandidátka na prezidentku Spojených států Hillary Clintonová souhlasila, že zpřístupní Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) soukromý server, který používala pro elektronickou korespondenci v době, kdy byla ministryní zahraničí. Clintonová podle svého mluvčího při vyšetřování plně spolupracuje.

Používání soukromého e-mailového účtu vyvolalo mnoho kritiky, jakmile se Clintonová začala ucházet o křeslo v Bílém domu. Podle kritiků prý toto zařízení bylo v rozporu s vládní politikou nezabezpečené. Clintonová zprvu tvrdila, že jako šéfka diplomacie ze svého soukromého účtu neposílala ani na něj nepřijala žádné zprávy, které by měly podléhat utajení. Ukázalo se však, že desítky e-mailů obsahovaly tajné informace.

Clintonová vedla americkou diplomacii v letech 2009 až 2013 a po celou dobu používala soukromou adresu elektronické pošty. Zákon tehdy používání soukromých adres k vyřizování oficiální komunikace sice nezakazoval, Clintonová ale čelí především ze strany republikánské opozice kritice za možné ohrožení národní bezpečnosti.

Zprávy rozesílané ze soukromého účtu se týkaly mimo jiné vyšetřování útoku na americký konzulát v libyjském městě Benghází, při kterém na podzim roku 2012 zahynuli čtyři Američané včetně velvyslance Chrise Stevense.

Třicet tisíc e-mailů

Americké ministerstvo zahraničí musí na základě květnového rozhodnutí soudu 30 tisíc e-mailů své někdejší šéfky zveřejnit; podle zákona je úřední pošta pokládána za vládní majetek. Při postupném zveřejňování těchto zpráv ale byly zpětně utajeny desítky e-mailů, protože by případě zveřejnění mohly poškodit národní bezpečnost.

Z používání soukromého e-mailového účtu se stala velká otázka v prezidentské kampani. Podle průzkumů stoupá počet voličů, kteří kvůli tomu vnímají političku jako nedůvěryhodnou, poznamenala stanice BBC na svém webu. Clintonová uvedla, že smazala asi polovičku z 60 tisíc e-mailů, které rozeslala během svého působení v čele diplomacie, protože je považovala za soukromé.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video