Dluhopisy vyspělých zemí vynáší nejvíc za pět let

ministerstvo financí

ministerstvo financí

Sázka na dluhopisy vlád vyspělých zemí světa se letos vyplácí. V průměru vynesla taková investice podle indexu agentury Bloomberg od ledna už přes dvanáct procent, tedy nejvíce za přinejmenším pět posledních let. Na práh historických maxim vynesla bondy snaha hlavních centrálních bank světa co možná nejvíce podpořit růst svých ekonomik. Pozorovatelé soudí, že obdobný vývoj je v budoucnu neudržitelný.

O bezmála 16 procent už letos podražily dluhopisy Velké Británie, výnosy nedaleko od desítky procent ale letos nabídly i bondy vlád v Berlíně a Paříži. „Je to dáno nákupy dluhopisů centrálními bankami s cílem dostat do ekonomiky co nejvíc peněz. Bohužel zatím žádný investiční boom se nekoná,“ vysvětluje ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Rostou i ceny japonských dluhopisů, pod americkými bondy stále přitápí i stále stejně uvolněná politika tamního Fedu.

Stranou růstu cen nezůstávají ani dluhopisy české vlády. Zatímco index Bloombergu v průměru hovoří o dvouprocentním růstu cen českých bondů, cena dlouhodobých papírů roste podstatě rychleji. „Už několik posledních let výrazně rostou ceny českých dluhopisů s delší splatností. Čtyřicetileté bondy tak například stojí takřka dvojnásobek toho co v roce 2012,“ říká ekonom J&T Banky Petr Sklenář. Desetileté papíry letos zhodnotily o necelá tři procenta, tržní cena vládních bondů splatných za dvacet let vyrostla dokonce takřka o desetinu.

Krom toho, že domácí ceny dluhopisů následují celoevropský trend, stojí za růstem cen i čistě domácí důvody. „Je to zejména dobré plnění rozpočtu a poptávka po českých papírech ze zahraničí,“ uvádí analytik Consequ Vojtěch Železný. Důvodem zájmu přespolních investorů jsou především spekulace na posílení české měny po uvolnění koruny, k němuž má dojít během příštího roku.

„Jedná se o vývoj na úkor budoucích let. O co lépe se státním dluhopisům vyspělých zemí daří letos, o to horší výkonnost budou mít v následném období,“ varuje ekonom UniCreditu Pavel Sobíšek. Signálem pro obrat trendu může být ukončení politiky nákupu dluhopisů ECB, což banka prozatím plánuje už v březnu příštího roku.