EU schválila fond pro Afriku, V4 nabídla 300 lidí na ochranu hranic | E15.cz

EU schválila fond pro Afriku, V4 nabídla 300 lidí na ochranu hranic

Švédsko zavedlo dočasné hraniční kontroly
Švédsko zavedlo dočasné hraniční kontroly
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lídři evropských zemí podepsali na summitu ve Vallettě vznik svěřeneckého fondu pro Afriku. Evropská komise už do něj vyčlenila 1,8 miliardy eur (přes 48,5 miliardy korun). Další finance poskytnou členské státy EU, ale i některé evropské země mimo unii. Švédsko kvůli přílivu migrantu zavedlo dočasné kontroly na hranicích. Slovinská policie oznámila, že do země od středy do dnešního rána dorazilo přes deset tisíc migrantů, výstavba zátarasů na hranicích s Chorvatskem je zřejmě neodradila.

Zavedením dočasných kontrol na hranicích Švédsko reagovalo na mohutný příliv uprchlíků do země. Opatření bude platit deset dní s tím, že může být prodlužováno. Kontroly probíhají na mostě přes průliv Öresund mezi Dánskem a Švédskem a také v přístavních terminálech trajektů připlouvajících z Dánska a z Německa. Stockholm chce tímto způsobem zajistit, že uprchlíci přicházející do Švédska budou náležitě registrováni.

Slovinská policie oznámila, že od poloviny října do země dorazilo 180 tisíc migrantů. Slovinsko začalo ve středu s výstavbou plotu na hranici s Chorvatskem, jeho cílem ale prý není uzavření hranic, ale usměrnění toku migrantů. Podle Chorvatska, přes které uprchlíci do Slovinska proudí, je ale krok Lublaně zbytečný a jde o plýtvání penězi. Navíc chorvatské úřady tvrdí, že slovinský plot na sedmi místech zasahuje do chorvatského území, a požadují, aby byl odstraněn. Lublaň to ale popírá.

Do Slovinska dnes vyrazily vlakem zhruba tři desítky českých vojenských zdravotníků a ženistů společně s technikou. V zemi mají pomoci řešit problémy spojené s migrací a mají tam působit do poloviny prosince.

V oblasti Balkánského poloostrova pomáhají uprchlíkům i čeští dobrovolníci. Po uzavření jejich základny na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska působí Češi v nedalekém srbském městě Šid. Po dohodě s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a srbským komisariátem by měl v Šidu, kde migranti přestupují na vlak do chorvatského města Slavonski Brod, pomáhat dvacetičlenný tým.

Peníze výměnou za imigranty

Na dvoudenním summitu k migraci, který se konal ve Vallettě, nabídla Evropa africkým státům finanční pomoc, vznik příslušného svěřeneckého fondu byl podepsán dnes ráno. Peníze mají pomoci africkým zemím s řešením příčin současné migrační krize. Takzvaná visegrádská skupina (V4 - Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) oznámila, že společně zvýší příspěvek do fondu na pomoc Africe o 400 tisíc eur (zhruba 11 milionů korun). Poskytne také 300 lidí navíc do evropských agentur, které se zabývají ostrahou hranic a azylovou politikou, uvedl během jednání na Maltě český premiér Bohuslav Sobotka.

Evropa ale naopak žádala daleko větší ochotu afrických metropolí spolupracovat a přijímat zpět ty, kdo v Evropě s žádostí o azyl neuspějí. Státy EU a Afriky se rovněž shodly, že imigrační úředníci z desítky zemí Afriky začnou už v prvních měsících příštího roku v zemích EU pomáhat s určováním národnosti a identifikací migrantů tak, aby bylo možné je případně vrátit zpět.

K současné situaci v Evropě se na závěr jednání vyjádřil šéf summitu evropské osmadvacítky Donald Tusk. Zachování schengenského prostoru volného pohybu je podle něj závod s časem. „Nynější vývoj v Německu, Švédsku a Slovinsku a v dalších zemí ukazuje naprosto jasně, jak velkému tlaku členské země (Evropské unie) čelí,“ prohlásil Tusk. Základní podmínkou je podle něj obnova efektivní kontroly vnější hranice „Schengenu“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video