Evropští obchodníci: Ruské embargo? Zboží převezeme přes Turecko

Ruský obchod s jídlem

Ruský obchod s jídlem Zdroj: ctk

Britové, kteří v srpnu letí na Kypr, obvykle míří za sluncem, mořem a plážemi, jistý obchodník s ovocem a zeleninou z hrabství Lincolnshire tam ale tento týden jede pro brambory. Rusko totiž zakázalo dovoz potravin z většiny zbývajících evropských zemí, firmy se proto nyní perou o nové zákazníky a dodavatele.

Jak informuje Reuters, pokud jde o britského vývozce čerstvé zeleniny a ovoce Knightsbridge Foods, jeho zákazníci z řad ruských supermarketů nemusejí letos v zimě dostat brambory z Lincolnshire, ale z tohoto středomořského ostrova, rozděleného na Kyperskou republiku, která je členem EU, a na separatistický tureckojazyčný Severní Kypr.

Právě úrodu ze Severního Kypru je možné dopravit třeba přes Turecko - a jak se dotyčný obchodník domnívá, uniknout tak ruskému embargu na zemědělskou produkci z Evropské unie. „Musíte přemýšlet rychle,“ říká majitel společnosti Knightsbridge, který před návštěvou rozděleného ostrova chtěl zůstat v anonymitě. „Věci se mění každým týdnem“.

Knightsbridge je jednou z mnoha evropských firem, které hledají cesty, jak obejít ruské embargo na dovoz ovoce a zeleniny, masa, ryb a mléčných výrobků z Evropské unie a Norska, které platí i na produkci z Kanady, USA a z Austrálie. Bohatým Rusům by zákaz mohl vzít delikatesy, například norského uzeného lososa, italskou šunku nebo francouzský sýr. Podobně jako v případě komunistické nomenklatury v sovětské éře ale mnoho lidí očekává, že nová privilegovaná vrstva najde způsob, jak celní kontroly obejít.

Turecko je otevřené

Některé firmy očekávají, že se zvýší objem obchodu přes země jako je Turecko, které udržují obchodní vztahy s Moskvou, a do sousedních států jako je Bělorusko a Kazachstán, které tvoří s Ruskem celní unii. „Pochopitelně, že vznikne černý trh,“ řekl šéf britské společnosti PDQ Specialist Couriers Luke Devlin. Firma přepravuje mražené zboží a další citlivý materiál po Evropě.

ilustrační fotoilustrační foto | ctk

V posledních týdnech podle Devlina stoupl zájem o zboží z EU ze strany Běloruska a dalších východoevropských zemích a firmy zvažovaly, jak uspokojit novou poptávku. Podle jednoho analytika, který sleduje vývoj akcií logistických firem, budou velcí hráči jako je Deutsche Post a Kühne + Nagel vzhledem k nejisté poptávce a k tomu, že zákaz pravděpodobně bude platit dočasně, zřejmě dvakrát přemýšlet, než do regionu napumpují hodně nových peněz.

Potravinová turistika

Vyloučení osobní spotřeby ze zákazu pravděpodobně podpoří obchod například mezi Petrohradem a nedalekým Finskem, odkud si zákazníci mohou přivézt malé množství produktů evropské produkce. Zejména víno, vodka a další alkoholické nápoje zakázány nejsou.

Existují ovšem hranice. Představitelé celní správy agentuře ITAR-TASS řekli, že nedávno zadrželi muže, který se vracel z Finska se 70 kilogramy francouzské bažantí, kachní a kančí paštiky. I když tvrdil, že má všechno pro osobní spotřebu, byl obviněn a hrozí mu pokuta ve výši až dvojnásobku hodnoty zboží.

Americké potraviny v MoskvěAmerické potraviny v Moskvě | CC: CC-BY-SA-3.0/Pandukht/wikimedia.org

Ruští činitelé také tvrdí, že se budou mít na pozoru před velkými dovozci, kteří by se mohli pokusit propašovat zakázané zboží přes třetí země. Vývozci z Běloruska budou mít povinnost uvádět při přepravě zboží do Ruska zemi původu, sdělilo ministerstvo zemědělství v Minsku.

Přinejmenším jeden běloruský obchodník ale manévrovací prostor vidí: „Na úrovni malého dovozu je to velmi jednoduchý trik, změnit v papírech zemi původu a etiketu změnit na běloruskou,“ řekl. „Odborník by si toho samozřejmě všiml,“ pokračuje. „Takže množství, které projde, bude záviset na tom, jak hodně má ruská vláda zájem to zastavit.“

Spory Bělorusů a Rusů

Bělorusko a Kazachstán sdělily, že budou dál dovážet potraviny, které Rusko zakázalo, Minsk ale uvedl, že zastaví přepravu tohoto zboží dál do Ruska. Od chvíle, kdy byl zákaz zveřejněn, si ruská média utahují z toho, že Moskvané brzy narazí na dodávky ústřic a krevet z Běloruska, ačkoliv je to vnitrozemský stát.

Mezi Ruskem a Běloruskem v minulosti propukly spory kvůli údajnému porušování jejich dohody o volném obchodu. Ruský prezident Vladimir Putin již hovořil se svým kazašským a běloruským protějškem a usiloval o spolupráci namířenou proti západním potravinám, které putují přes jejich země. Ruský úřad pro kontrolu kvality potravin uvedl, že zastavil a vrátil zpět nákladní vůz s 20 tunami amerického kuřecího masa, který minulý týden nedaleko sibiřského Omsku překročil kazašskou hranici.

Švýcarsko, Island, Lichtenštejsko

Někteří obchodníci ze západní Evropy přemýšlejí o dalších možných skulinách. Mezi nimi je možnost pokoutních plánů opírajících se o fakt, že zákaz Moskvy se formálně uplatňuje výslovně na EU a Norsko. Nejenže vynechává Švýcarsko, Island či Lichtenštejnsko, někteří dokonce upozorňují, že by nemusel zahrnovat území jako jsou dánské Faerské ostrovy, které v EU nejsou. To, zda bude Rusko produkci z Faerských ostrovů nebo jinou výrobu opravdu vnímat jako výjimku z embarga, každopádně zůstává nejasné.

Ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič se o Faerských ostrovech a Islandu zmínil v nepotvrzených výrocích, podle kterých žádal od celních úřadů v Moskvě vysvětlení, jak budou s tímto dovozem zacházet. Teoretické puntičkářství ohledně zeměpisného rozsahu ruského zákazu by se ale nemělo týkat zemí jako je Švýcarsko, Turecko, Srbsko a s ním sousedících malých států z bývalé Jugoslávie, které Brusel v protiruských sankcích nenásledovaly a ruské odvety jsou tudíž zproštěny.