Fico ustupuje ze slávy, premiérem může být i Sulík

Sobotní volby zcela změnily slovenskou politickou scénu. Čtrnáct křesel mají neonacisté, spolupráci s nimi vylučují i nacionalisté.
Slovenští voliči otřásli místním politickým systémem a pohřbili jakoukoli věrohodnost předvolebních průzkumů. Vítězem sobotních voleb je sice dle předpokladu dosud vládnoucí Smer, sestavit vládu pro něj ale bude velmi náročné. Společně s nejbližším spojencem, Slovenskou národní stranou (SNS), budou mít ve 150členné Národní radě jen 64 poslanců.
V parlamentu bude osm uskupení a premiér Robert Fico musí hledat pomoc i u stran, kterým se chtěl před kláním vyhnout.
Sociální demokracie získala 28 procent hlasů, což je o šestnáct procent méně než minule. Fico připustil, že čekal alespoň 33 procent. Pokusí se však najít koaliční partnery a vyhnout se tak předčasným volbám.
„Sestavování vlády bude asi trvat déle než obvykle,“ podotkl s tím, že bude zapotřebí kompromisů. Situaci mu v tuto chvíli komplikuje očekávaná neochota potenciálního koaličního partnera, promaďarského Mostu-Híd, ke spolupráci se SNS. „Pevná vláda, která dokáže kočírovat Slovensko v nejtěžším období, nevznikne,“ je přesvědčen šéf Mostu Béla Bugár.
Schůdným řešením pro Fica by mohla být menšinová vláda několika stran s podporou dalších. Předseda Směru ale musí překonat nechuť k partnerství s netradičními až protisystémovými uskupeními.
Zároveň není jasné, zda mu někdo z nich půjde naproti. Lídr Obyčejných lidí Igor Matovič vyloučil, že by se jeho devatenáct poslanců projektu sociální demokracie zúčastnilo. Rozhodující tak bude postoj Sítě Radoslava Procházky s deseti mandáty a hnutí Borise Kollára Jsme rodina s jedenácti křesly.
Možnost pravicové vlády
Zklamaný Procházka se po oznámení výsledků jasně nevyjádřil a mile překvapený Kollár hovořil o podpoře pravicové vlády. Do jejího sestavení by se rád pustil Richard Sulík, lídr druhé nejúspěšnější strany. Svoboda a Solidarita má ale jen 21 křesel a jedinou cestou k její vládě bez účasti sociální demokracie je patrně spolupráce celkově pěti subjektů s podporou SNS. „Musíme činit korektní dohody a ty se musí dodržovat a pak nás tam může být i pět,“ podotkl k výhledu Sulík.
Největším šokem voleb je čtrnáct křesel pro Lidovou stranu Naše Slovensko neonacisty Mariana Kotleby. Spolupráce s ní ale podle všeho zůstane tabu pro všechny další subjekty včetně nacionalistů. Její přítomnost v parlamentu může podle některých názorů sloužit jako vhodné alibi některých stran ke spolupráci se Směrem, přestože to předem odmítaly.
Politický chaos na Slovensku je alarmující i z důvodu, že se má země v červenci ujmout předsednictví Evropské unie. Proto se hovoří i o možnosti úřednické vlády, pokud by Fico i Sulík selhali. Jako vhodný kandidát na premiéra je v takovém případě zmiňován nestraník Miroslav Lajčák, ministr zahraničí ve vládě Směru.
Volby plné překvapení |
---|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |