Fond ESM nabobtná. Pokud to Německo dovolí

S touto informací přišel mimo jiné časopis Focus, podle něhož by se kapacita ESM mohla zvýšit – s využitím nevyplacených prostředků z EFSF – až na 750 miliard eur.
Deník Handelsblatt, s odvoláním na zdroje z víkendového zasedání skupiny G20 v Mexico City, nicméně tvrdí, že Berlín neustoupí ani o píď.
Německou vládu, jejíž odpor je postaven na vnitropolitických motivech, dráždí zejména Mezinárodní měnový fond (MMF), který je důležitým věřitelem ochromeného euroklubu – na nedávném rokování ministrů financí měnové unie podmínila šéfka MMF Christine Lagardeová účast fondu na druhé řecké injekci dolitím peněz do ESM.
Po boku Německa stálo zprvu Nizozemsko, posléze však změnilo názor. Jisté je, že podíl MMF bude méně než třetinový, jako tomu bylo u první pomoci pro Řecko ve výši 110 miliard eur z května 2010. Mluví se o 23 miliardách. ESM má začít fungovat 1. července, o rok dříve proti původnímu záměru, podle některých scénářů má rok běžet paralelně s EFSF, podle jiných ho má za čtyři měsíce zcela nahradit.
Dolní komora německého parlamentu, Spolkový sněm (Bundestag), bude dnes hlasovat o 130 miliardách eur, jejichž detaily probrali minulý týden ministři financí v Bruselu. Poslanci mají schvalovat také uvolnění dalších nevyčerpaných 24,4 miliardy z prvního balíku.
„V pondělí musí padnout rozhodnutí,“ uvedl předseda frakce koaličních liberálů FDP Rainer Brüderle. „Liberálové budou pro,“ ujistil. V řadách většího koaličního bloku CDU/CSU se naopak počítá s odpadlíky.
O víkendu, tedy těsně před rozhodováním o druhém balíku ve Spolkovém sněmu, se objevily spekulace také o případné třetí várce pro Řecko. Do oběhu je pustil Spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU).
„Nemáme žádnou záruku, že započatá cesta povede k úspěchu,“ napsal zákonodárcům. „Je dost možné, že to není naposled, co se bude Bundestag zabývat finanční pomocí pro Řecko,“ řekl. Atény by měly příspěvek z druhé série půjček, zhruba v objemu 60 miliard eur, dostat ještě před všeobecnými volbami v dubnu.