Inflace v Bělorusku podle odhadů zaznamená světový rekord | E15.cz

Inflace v Bělorusku podle odhadů zaznamená světový rekord

ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Inflace v Bělorusku dosáhne v prvních šesti měsících letošního roku 33 až 34 procent, předpovědělo dnes běloruské ministerstvo hospodářství. Postsovětská republika se tak zřejmě stane zemí s nejvyšším růstem cen na světě.

Bělorusko se letos propadlo do nejhorší finanční krize od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Od počátku roku mu výrazně klesají devizové rezervy, což vedlo vládu nejprve k uvolnění neoficiálního kurzu a v květnu k prudké devalvaci oficiálního kurzu rublu. To výrazně zdražilo dovozy a akcelerovalo růst cen, které zvyšuje i hromadění potravin v obavách z nedostatku.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v poslední prognóze předpověděl, že nejvyšší inflace na světě bude letos ve Venezuele, kde by to mělo být 32,4 procenta. Pokud nezačnou ve druhém pololetí běloruské ceny klesat, dostane se zřejmě na první místo neoficiálního světového žebříčku Bělorusko.

Bělorusové nyní trpí za štědrou předvolební politiku prezidenta Alexandra Lukašenka. Ten před loňskými prosincovými volbami zvýšil mzdy zcela dominantního veřejného sektoru o 40 procent a firmám nabídl nízkoúročené půjčky na nákupy a investice. To vedlo k prudkému růstu dovozů, které ekonomika nebyla schopna krýt, což vyvolalo silný tlak na měnu. Bělorusko nyní žádá MMF o půjčku až osmi miliard dolarů (135 miliard korun).

¨

Vláda předpokládá, že ekonomický růst bude i přes měnovou krizi pokračovat, i když pomaleji než loňským tempem 7,6 procenta. „Podle optimistického scénáře čekáme růst o šest až sedm procent, podle pesimistického to bude o jedno až tři procenta,“ řekl ministr hospodářství Mikalaj Snapkov.

Nedostatek deviz však narušuje běloruské dovozy surovin a energie, které jsou základem domácí produkce. Dnes Bělorusku kvůli neplacení dluhů odstavil ruský vývozce elektrické energie veškeré dodávky, které se na běloruské spotřebě podílejí více než deseti procenty.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video